Ahrend 126 raderen als donkere plekken op afdrukken van de calque zichtbaar zijn. Voor het verwijderen van inkt'lijnen is het ge bruik van radeernaald of radeerrnes af te ra den. Inktvlakgom (Colonel ink eraseren een vlakplaatje een stukje plastic waarin gleuven van verschillende breedten uitgesneden zijn) werken veiliger en laten ter plaatse een gepo lijst oppervlak na, waarop een nieuwe lijn zonder uitvloeien geïnkt kan worden. Is desondanks toch een minder glad opper vlak verkregen, hetgeen b.v. bij gebruik van niet al te fijn inktvlakgom of bij tekenpapier van een minder goede kwaliteit het geval zal zijn, dan kan het resultaat verbeterd worden door napolijsten met een tand of desnoods met de vlakke zijde van de schoneduimnac- gel. c. Als derde oefening kan nu uit de vrije hand een dieptelijnen- of hoogtelijnenkaartje op transparant materiaal gekopiëerd worden. Diepte- en hoogtelijnen hebben alle dezelfde eigenschap; het zijn verzamelingen van pun ten die als terreinpunt dezelfde diepte of de zelfde hoogte hebben, als zodanig kunnen de ze lijnen alle in dezelfde kleur geïnkt worden. Het is echter gebruikelijk terwille van de over zichtelijkheid bijvoorbeeld iedere 5e of 10e lijn iets vetter te inkten. Voor het beschrijven van het bij een lijn behorende diepte- of hoogtegetal wordt de lijn op enkele plaatsen onderbroken. Dit ge schiedt zodanig dat in de opeenvolgende lijnen de uitsparingen, dus ook de in te vullen getal len voor zover dit mogelijk is kolommen vor men. Dat dit de leesbaarheid van de tekening ten goede komt, spreekt wel vanzelf. Intussen doet de kandidaat-tekenaar goed het invullen van de getallen uit te stellen tot na de behandeling van hoofdstuk IV. Volledigheids halve wordt hier echter opgemerkt dat de ge tallen geplaatst worden leesbaar in de rich ting van de opwaartse helling. Deze afspraak maakt het mogelijk om ook bij geïsoleerd staande getallen onmiddellijk vast te stellen aan welke zijde van de lijn het terrein hoger en aan welke zijde het lager licht. Een top of een kom is in een duinenkaart met zekerheid herkenbaar aan de leesrichting van het getal in de lijn rond het betrokken terreingedeelte. Nadere aanwijzingen omtrent hoogtelijnen zijn te lezen aan de achterzijde van het door de H.C.N.N. (Hoofdcommissie voor de nor malisatie in Nederland) uitgegeven normblad N 449. een goede relatie op het gebied van baken jalons meetlinten meetveren en ander technisch meetgereedschap Amsterdam-Den Haag- Eindhoven-Groningen- Hengelo (O)-Hilversum- Maastricht-Middel burg- Rotterdam

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 18