133 Ozalid diaz-vergrotingsapparaat „racrogaf" met aanzuigbord Het grootste deel van de fabriek wordt in be slag genomen door de afdeling waar papier van een ozalid-laag wordt voorzien, en waar over men elders in dit nummer meer kan le zen. Via het laboratorium, waar een verkleinde constructie van de enorme, 20 ton wegende en 27 meter lange Ozalid-machine stond op gesteld, werd aandacht gevraagd voor de „Atlas Sysimatic", een machine die het moge lijk maakt door middel van het Ozalid licht drukprocédé op elk gewenst moment elk ge wenst formaat de produceren, zoals magazijn bonnen, nota's, statistieken, e.d. Door een drukknop kan men een keuze doen uit de op een filmband staande formulieren, die ver volgens automatisch wordt belicht, ontwik keld en afgesneden. In combinatie met het ponskaartensysteem ontstaan allerlei moge lijkheden, b.v. via op ponskaarten gemon teerde microfilms terug vergroten op Ozalid. Dit vergroten op Ozalid lichtdrukpapier is een ontwikkeling van de gevoeligheid, met belangrijke perspectieven. De Macrograf heeft thans het terugvergroten van microfilms in enkele seconden tot enkele minuten (af hankelijk van de vergroting) mogelijk ge maakt. Een belangrijke ontwikkeling met inte ressante perspectieven, ook voor de cartogra" fen. Ik zag bij gedempt licht een vergroting ma ken van een kaart op microfilm van 70 mm op papier van 100 x 130 cm. Het resultaat was niet van een origineel te onderscheiden. Ook het omgekeerde is mogelijk met dit appa raat: het verkleind opnemen op microfilm van een gewoon formaat kaart. De Microbox, een geperfectioneerd apparaat voor het automatisch vervaardigen van microfilms. De camera zit achter het geopende deksel, die na de opname wordt vervangen door de ontwikkeltank. gebied van de reprografie, van de eenvou dige tot de volautomatische apparatuur, die het in voorraad houden van formulieren op kantoor geheel overbodig maakt Bestond deze voorlichting 's morgens uit en kele inleidingen over kantoorinrichting, ef ficiency en reprografie met dia-vertoning, na de middagpauze volgde een geanimeerde rondleiding door het nieuwe modern inge richte bedrijf, waar enkele interessante de monstraties lieten zien, welke mogelijkheden de tegenwoordige stand van de reprografie te bieden geeft.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 25