I iyjc-* J I 134 De Microbox-tank Op het gebied van de offset-(vlak)druk wa ren enkele geheel nieuwe ideeën ontwikkeld, waardoor direct van de (Ozasol)plaat (bij de gewone offset wordt het beeld eerst op een rubbercilinder overgebracht) op het pa pier wordt gedrukt. Het voordeel van deze kantoor-drukmachine is behalve snelheid (4000 stuks per uur) de haarscherpe afdruk ken. De snelkopie doet de laatste tijd veel van zich spreken, hoewel zij reeds op de markt is vanaf 1947. Het heeft zich evenwel zodanig ontwikkeld, dat nu kopieën mogelijk zijn op luchtpostpapier, zowel als op karton, een- of tweezijdig, of transparantpapier of op boven genoemde Ozasolplaat. Het systeem is interessant door de werkwijze. Het origineel, ongeacht of dit enkel- of dub belzijdig is beschreven of bedrukt, wordt on geveer 10 seconden in een contactkastje be licht op een speciaal negatief papier. Dit wordt daarna, tezamen met een speciaal po sitief papier, door een ontwikkelingsapparaat gevoerd, waar het via twee walsen door een vloeistof wordt geleid. Na 30 seconden is de kopie klaar. Geen donkere kamer, geen fixe ren of spoelen meer. Dat we tenslotte toch nog in de donkere ka mer terecht kwamen, danken we aan het re sultaat van de modernste ontwikkeling van de reprografie, waarmee ,,De Atlas" zich be zighoudt, n.l. de Voltafax, of wel de elektro- fotografie. Of het kwam door de naam of door de hoge spanningen, weet ik niet, maar onwillekeurig moest ik denken aan de man Volta, in een kleine tent op de kermis, die zodanig onder spanning scheen te staan, dat de elektrische De Camera lampen begonnen te gloeien als hij deze aan raakte. Hier zagen we een metalen plaat waarover een soort metalen brug, geladen met 9000 volt. Deze brug werd tweemaal over de plaat heen en weer geschoven, waardoor deze elek trisch geladen werd. Deze geprepareerde plaat wordt óf in een camera óf contact-apparaat via een origineel belicht volgens het principe dat gelijkge richte elektrische ladingen elkaar afstoten en tegengestelde elkaar aantrekken. De statische lading wordt van de door het licht getroffen gedeelten afgevoerd via de halfgeleidende laag, de plaatsen waar het beeld zich bevindt behouden hun lading. Na het belichten wordt de plaat met een poeder bestreken, die zich hecht op de plaatsen van het beeld, die immers hun elektrische lading hebben behouden, waardoor een zichtbaar poederbeeld ontstaat, dat zich door verwar ming aan de ondergrond vasthecht en daar door houdbaar wordt. De n.v. ,,De Atlas" levert in Nederland een belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling van de reprografie en het is goed gezien ons in de gelegenheid te stellen daarvan kennis te nemen. G. F. Onderscheiding Onder luid applaus van de zeer druk bezochte Algemene Vergadering der Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster in „Esplanade" te Utrecht werd mededeling ge daan van een Koninklijke onderscheiding. Aan coll. A. B ij 1 s m a, landmeetkundig ambtenaar A van het Kadaster te 's-Graven- hage, was de ere-medaille in goud verleend, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Bijlsma was tientallen jaren hoofd bestuurslid van de V.T.A.K. en diende in zeer vele verenigingsfuncties op voortreffe lijke wijze de vak- en personeelsbelangen bij de Rijkslandmeetkundige Dienst. Ook van deze plaats onze hartelijke gelukwensen!

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 26