113 het meetkundig verband tussen richtvlak (doorsnede r) en brandpunt F verduidelijkt. Het richtvlak staat loodrecht op de omwente- lingsas a van de paraboloïde en ligt evenver achter de top als het brandpunt F ervoor ligt. Men meet dus in werkelijkheid de afstand tot aan de lijn r. Valt deze lijn niet samen met de centreeras van het instrument (schietlood aan stengelhaak) dan is er dus sprake van een centreerfout: I in fig. 4. Dit geldt voor beide instrumenten en het totale effect op de afstandmeting is dus een constante fout, welke bepaald kan worden uit een groot aan tal metingen op een korte bekende afstand. De gevonden correctie bedraagt hoogstens enkele centimeters en kan aangebracht wor den door de bodemplaat van één of beide in strumenten, waarin de stengelhaak wordt ge schroefd, iets te verschuiven t.o.v. het elek trisch centreerpunt. Opmerking: Behalve de centreerfout bevat de afwijking ook een kleine instrumentconstante, afkomstig van in strumentele fasevertragingen in het antennesysteem. Besproken is reeds (zie par. 3)dat voor elek tronische afstandmeting cm-golven als draag- golven het meest geschikt zijn, zowel wat be treft hun gedrag in de atmosfeer, als hun instrumentele opwekking. Anderzijds kan het faseverschil van uitgezonden en „gereflec teerde" golven elektronisch dermate nauw keurig worden gemeten (uitgedrukt als onder deel van een golflengte), dat in dit opzicht golven met een golflengte van tientallen meters kunnen worden toegepast om afstan den tot op centimeters te bepalen. Praktisch is het ook niet wenselijk om door middel van fasemeting van zeer korte draaggolven te trachten de nauwkeurigheid op te voeren, aangezien de frequentie van deze cm-golven in de atmosfeer op grotere afstand niet vol doende stabiel blijkt te zijn. Bovendien stelt de bepaling van de voortplantingssnelheid (of brekingsindex n) uit meteorologische waar nemingen toch al een grens aan de nauwkeu righeid. Men gebruikt in de tellurometer dan parabolische 777777777777777777777, 0 Tef/ecéoren f apscherm/n^J Fig. 4 Verticale doorsnede Tellurometer, relatie paraboloïde richtvlak

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 5