114 ook cm-golven als draaggolven waarop meter- golven voor de eigenlijke afstandmeting wor den gemoduleerd (ingeprent). Deze modulatie kan op twee manieren ge schieden, n.l. amplitudemodulatie (AM) en frequentiemodulatie (FM), waarbij resp. de sterkte en de frequentie van de draaggolf worden gevarieerd in het ritme van de modu latiefrequentie. Zie fig. 5, waarin de begrip pen AM en FM schematisch in beeld zijn ge bracht voor een draaggolffrequentie van 3000 MHz (2 10 cm) en een modulatie frequentie van 10 MHz (2 30 m). Beide soorten modulaties worden in de tellurometer toegepast, waarbij de golflengte van de modu latiefrequentie is voor te stellen als een maat- eenheid van ca. 30 meter, waarmee de dub bele afstand, overeenkomende met de looptijd der golven, wordt gemeten. T iio~9sec. tydschaa/ io sec draaggolf f free/ - 3000MHz modulatie fret/ - 10 MHz) amplitude -gemoduleerde draaggolf AM frequentie -gemoduleerde FM f 10 5 AM en FM sc/emabxh voorgesteld Opmerking: 1De voortplantingswetten zijn van een ge moduleerde golf gelijk aan die van een onge- moduleerde. 2) Frequentiegemoduleerde golven hebben de gunstige eigenschap, dat zij minder ge voelig zijn voor storingen. 5. De werking In fig. 6 is de werking van de tellurometer in een vereenvoudigd blokschema voorgesteld, links het hoofdinstrument, rechts het neven instrument. Voor het hiernavolgende wordt verwezen naar deze figuur. Door de zender van het hoofdinstrument wordt een draaggolf uitgezonden van b.v. Bij het samenstellen van deze paragraaf werd ge waardeerde medewerking verleend door Ir J. C. de Munck van de T.H. te Delft. 3000 MHz (2 10 cm). Deze frequentie wordt opgewekt in een „klystron", een elek tronenbuis voor zeer hoge frequenties, welke is geplaatst in een ringvormige holle ruimte (trilholte of cavity), waarin elektromagne tische golven kunnen resoneren. Door het volume van de trilholte enigszins te variëren met behulp van een beweegbare metalen staaf, die met een afstemknop is te bedienen, kan de opgewekte frequentie een weinig ver anderd worden, n.l. van ca. 2800 MHz tot ca. 3200 MHz. Deze frequentie wordt aan de antenne toegevoegd door koppeling van deze antenne met de trilholte. De draaggolffre quentie kan door schakelaars frequentie- gemoduleerd worden óf met de spraak van de microfoon, óf met de frequentie van één van de kwartskristallen A, B, C of D. Een kwarts kristal is een dun plaatje kwarts, dat een wis selspanning van constante frequentie kan af geven. In de fig. is de schakeling op het A-kristal aangegeven, waardoor de draaggolf van 3000 MHz, frequentie-gemoduleerd met 10 MHz, wordt uitgezonden naar het neven instrument. Evenals bij de zender van het hoofdinstru ment, bestaat het zendsignaal van het neven instrument uit een draaggolffrequentie nu echter van b.v. 3033 MHz (n.l. steeds 33 MHz hoger dan in het hoofdinstrument) en een modulatiefrequentie afkomstig van kristallen A-j-, A.-, B. C of D. die zó zijn gekozen, dat hun frequentie 1000 Hz verschilt tgdsc/aa/ I msec AM-IOOO Hz-smus 'ngang /mpu/s vormer neven/ns ér. FM mpu/s /O00 Hz fut ég eng tmgu/t vormer nevemnstrJ Heé resultaat i i Fig. 7 an de tmpu/svormer van Aeé neveninstrument tgdsc/ao/ T 1 msec AMIOOO Hz -smus (voor cir/e/vormlge tgdóastsj FM - impu/s /OOO Hz a/s fase-Indicator op onder druA/mgsrooster van AsóJ Het faseverschil tussen impu/s e ff smus van het hoofdinstrument

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 6