ter zijde stellen van een uitspraak van de belanghebbenden, voorkomen zou kunnen worden. Leringen wekken, voorbeelden trekken Indachtig aan dit gezegde trok de Bijzondere Commissie de conclusie: ruilverkaveling moet zo spoedig mogelijk populair gemaakt wor den. Dit kan alleen door zoveel mogelijk praktische toepassing van de ruilverkave- lingswet. Door aanschouwing van de tast bare voordelen worden de eigenaren en ge bruikers van de grond, als vanzelf van het nut van ruilverkaveling overtuigd. Liet men echter ruilverkavelingen die goede uitkom sten beloofden, stranden op het thans (1937) nog in allerlei streken heersende wantrou wen (aldus de Commissie), dan kwam er van de noodzakelijke popularisering weinig te recht. Vandaar de stelling: het moet mogelijk zijn ruilverkaveling door te zetten, ook tegen de wil van de meerderheid der eigenaren. Het voorbereidende werk van de Bijzondere Commissie bleef niet zonder resultaat. Want uit de Memorie van Antwoord bleek, dat de Regering zich kon verenigen met de stelling, dat ruilverkaveling gezien moet worden als een nationaal belang. Uiteraard is dat alge meen belang niet bij iedere ruilverkaveling in even sterke mate betrokken. Het maakt een groot verschil uit of de verkaveling in een streek goed te noemen is, doch voor ver betering vatbaar, dan wel zo slecht is, dat de voor de bodem geschikte wijze van exploi tatie niet kan worden toegepast, of wel elke exploitatie abnormaal hoge kosten mede brengt. Het komt - aldus de Memorie van Antwoord in 1937 zelfs voor, dat zonder toepassing van ruilverkaveling exploitatie niet eens mogelijk is. Eist het algemeen be lang reeds in het eerste geval ruilverkaveling, in het tweede kan het geacht worden deze dringend te vorderen en in het derde geval zelfs zeer dringend, vooral in tijden van voedselschaarste. Het zal duidelijk zijn, dat in de Ruilverkave- lingswet 1938 de consequenties uit deze stel lingneming ten opzichte van het algemeen belang zijn getrokken. Met name de artikelen die over de aanneming van het voorstel tot ruilverkaveling handelden, ondergingen hier door een radicale wijziging. Een combinatie van mogelijkheden, die volgens de Memorie van Antwoord recht doet wedervaren zowel aan de betekenis van het eigendomsrecht als aan de eis welke het algemeen en nationaal belang in de praktijk stelt. In de wet van 1938 luidden die artikelen als volgt: 148 Informatieve vergadering voor de ruilverkaveling Giessen-Nieuwkerk, De deskundigen lichten de plannen toe voor de belanghebbenden

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 12