154 zijn actualiteit waard is in groter kring be kendheid te verkrijgen. Edelmann, Vermes- sungsrat te Heindenheim an der Brenz, ver telt hierin over de praktische resultaten welke door samenwerking tussen de „Photogram- metrie G.m.b.H. te München en de Gemeen telijke Landmeetkundige Dienst van Heiden- heim werden verkregen. Het is in West-Duits- land gelijk als in Nederland: de landmeetkun dige diensten kunnen er op de klassieke ma nier het werk niet meer aan. De gemeenten worden t.a.v. een uitbreidingsplan eenvoudig niet meer voor een keus gesteld. Veelal moet dit er binnen de kortst mogelijke tijd zijn, al ontbreekt het de gemeente aan een kartogra- fische ondergrond, omdat de oude kadastrale kaart ook in Duitsland niet meer aan de eisen als zodanig kan voldoen, welke de moderne planologie aan een dergelijke basiskaart moet stellen. Zo lag voor Heidenheim de zaak, toen in 1957 bij de planning van de stadsuitbrei ding bleek, dat binnen zeer korte termijn een bouwplan voor 300 ha aan de stadsperiferie moest worden voorbereid. Kaartenmaken m.b.v. de terrestrische methode van werken zou wegens het gebrek aan personeel eenvou digweg onmogelijk zijn. Vandaar: fotogram- metrisch. In 't zelfde jaar gaf het stadsbestuur toestemming, de stap te wagen en temeer, om dat geen tijd verloren mocht gaan. Verlangd werden kaarten op schaal 1 1000, met alle topografische bijzonderheden van het terrein en met hoogtelijnen in metersafstand. Nauw- keurigheidseisen voor de afstanden 0,2 mm, voor de hoogte ca. 20 cm. In totaal moesten 64 paspunten door de gemeentelijke dienst worden bepaald. Van de aanwezige grens stenen werden er zo veel door het merken met olieverf gesignaliseerd, dat de eigendoms- grenzen met voldoende nauwkeurigheid in de kaart konden worden gepast. Op Pinksterzondag 25 mei 1958 werd de foto- vlucht (hoogte ca. 900 m) uitgevoerd. Begin juni al werden de afdrukken aan de Gemeente ter beschikking gesteld, foto's zo haarscherp, dat zelfs grensstenen met 6x8 afmeting ge makkelijk konden worden herkend. In januari 1959 was de uitwerking van de foto's zover gevorderd, dat het stadsbestuur de beschik king kreeg over een kaart 1 10.000, een mozaïek 1 5000, een kadasterkaart 1 2500 met hoogtelijnen, een topografische kaart van de a.s. uitbreiding 1 1000 en een reliefmodel 1 1000. Mei 1959 kon onder planologen een prijsvraag worden uitgeschreven voor een ontwerp-uitbreidingsplan, op grond van tot in de finesses verzorgd basismateriaal. Wat de bereikte nauwkeurigheid betreft, kwam Edelmann tot verrassend goede resul taten t.a.v. de afstandscontrole. Slechts een enkele gemarkeerde grenssteen vertoonde een afwijking van 0,2 mm. De optische kaartering der hoogtelijnen was bevredigend in dit ter rein, waar hoogteverschillen van ca. 90 m be stonden. Schr. beveelt een methode aan, bij kleine ob jecten het vliegwerk samen te voegen: 100 km afstanden spelen voor een vliegtuig geen rol. Het op de markt brengen, door de Magyar Optikai Müvek (M.O.M.) van de precisie- theodoliet Te-Bl, gaf Karoly Bors de goede gelegenheid, in het Hongaarse vaktijdschrift Geodézia és Kartografia van 1960 nr. 2 een artikel te publiceren over de problemen, die zich voordoen en moeten wor den opgelost bij de constructie van de mo derne hoekmeetinstrumenten. De vele duide lijke illustraties zijn zeer instructief, vooral voor de lezers, die zich interesseren voor de opbouw van de hedendaagse theodolieten en die ook wel met die van achter het ijzeren gordijn in kennis willen komen (bij de Mom- Te-B 1 is schatting der aflezing tot in tiende decimilligraden mogelijk). In hetzelfde num mer: dr. Istvan Hegedüs schreef een verhan deling over de mogelijkheden voor de bodem kunde bij gebruik van luchtfoto's, een op veel materiaal en buitenlandse literatuur rustende studie. Schr. beveelt een proef aan met spe ciaal voor de bodemkaartering opgenomen vliegkaarten; een proef die wellicht ook voor de ruilverkavelingsschattingen van belang kan zijn. Lezers van ons tijdschrift die kartografie be oefenen, wordt kennisname aanbevolen van de artikelen van dr. Fakacs (Het vraagstuk der nomenclatuur in de kartografie) en van Sziladi (Bodemrelief op de geografische kaarten). Russische aardrijkskundige literatuur in Engelse vertaling De .American Geographical Society" (Broadway, New York 32), is kortgeleden begonnen met de uitgave van een maand blad „Soviet Geography: Review and Translatio n". De bedoeling van de uitgave van dit tijdschrift is, de vruchten van Russische onderzoekingen toegankelijk te maken voor de Amerikaanse geografen, als ook vakcontacten tussen Amerikanen en Russen te leggen. De meeste artikelen zijn

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 18