142 sinds 1955 is op dit gebied in steeds sterker toenemende mate verandering waar te nemen. Een paar krantenberichten ter illustratie: de Nieuwe Rotterdammer van 11 mei 1.1. schreef over het structuurplan van het dorp Rozen burg als bruggehoofd tussen Botlek en Euro poort. In het dorp komen 4500 nieuwe huizen, met alles wat daaraan vast hangt. Maar in het gehele Europoortgebied en op Voorne-Putten verwacht men de bouw binnen afzienbare tijd van minstens 260.000 nieuwe woningen. De Alkmaarse Courant van 2 en 12 mei 1959: het satellietplan Noord-Kennemerland enige jaren geleden voor een aantal ge meentebesturen uit deze streek door vooraan staande stedebouwkundigen opgesteld wil voorzien in de schepping van nieuwe woon- concentraties, ten einde te voorkomen dat de te verwachten overloop'' der overbevolkte Randstad Holland de gevreesde olievlekvor- mige uitbreiding der woonkernen tot gevolg zou hebben. Het plan voorziet in de vorming binnen een kwart eeuw van drie grote en vier kleine satellietdorpen, tamelijk ver ver wijderd van de andere woonkernen in dit ge bied. De Amersfoortse Courant van 30 mei 1959 gaf een overzicht van de conceptie van een nieuwe stad ten oosten van het Kralingse Bos te Rotterdam, die plaats zal bieden aan 175.000 bewoners in een qebied van 4,5 bij 6,5 km. In Het Vrije Volk van 1 april 1960 wees een speciale verslaggever op de vergevorderde bouwplannen van een villadorp bij Korten- hoef, aan de rustige oever van een veenplas, een luxe-bungalowdorp ver van de grote stad. Ik vermoed, dat de lezer zelve met weinig moeite deze kleine greep uit een grote ver scheidenheid met voorbeelden uit eigen om geving kan aanvullen. Decentralisatietendensen In steeds sterker mate is naast concentratie van de bevolking (met een bepaalde gericht heid op de Randstad Holland) decentralisatie van de bewoning naar de landelijke periferie waar te nemen. Uitentreure is van verschil lende kanten gewezen op de omstandigheid, dat de auto in kleine landen als het onze de afstanden tot een haast te verwaarlozen fac tor heeft gereduceerd. Purmerend groeit tot woonstad van Amsterdam-Noord, Castricum en Heiloo zijn geworden tot forensenplaatsen van de grote industriegebieden langs de Randstad. Het dichtgroeien in getal en last van Den Haag bracht de gedachte naar voren van vestiging van een regeringscentrum op de Veluwe. De commissie-Drees heeft de mo gelijkheden en gevolgen van decentralisatie van de regeringsinstellingen te doorgronden. Drees Jr., directeur van het Nationale Plan bureau, pleitte al enige jaren geleden voor verplaatsing van een aantal ministeries naar een nieuwe stad, te bouwen ergens tussen Almelo en Assen. Geen nieuwe gedachte in tussen, wanneer we Brasilia en Ankara en de plannen der Congolezen in het oog houden. De decentralisatie der bewoning volgt in veel groter verband de historische lijn. Omstreeks de eeuwwisseling verliet haast overal de ge goede burgerij in de oude Nederlandse steden de eng geworden binnenstad. De uit tocht had voor het Kadaster het gevolg, dat op ongekende schaal in buitenwijken werd gemeten, dat hermetingen werden verricht en het kaartarchief van deze buitenwijken werd gemoderniseerd. De huidige vlucht van de kapitaalkrachtige (of van de 90 pet. hypo theekgever) naar geriefelijker woonoorden buiten de steenblokken van de grootstad stelt het Kadaster evenwel voor veel gigantischer taken, dan in 19001920 het geval was. Het moderne wegverkeer houdt slechts rekening met tijd, niet meer met afstand tussen woon- en werkstad. Meer dan in 1955 bij de opstel ling van een globaal intern overzicht, moet heden ten dage met veranderd inzicht t.o.v. de relatie werken—wonen—ontspannen reke ning worden gehouden. Met de intensivering van het autoverkeer voor ogen kan men dunkt mij wel stellen, dat de mate van urgentie bij hermeting van het landelijk gebied (in 1955: 50.000 ha zéér urgent, 206.000 ha urgent, 305.000 voorlopig niet te hermeten) aan plot selinge schommelingen onderhevig kan zijn. Het plan-Kortenhoef zij hiervan een voor beeld, de liberalisatie van het woningbeleid (méér nieuwe woningen in de vrije sector) enig richtsnoer. De auto is mede een factor in de Europese integratie op het gebied van de vrijetijds besteding, die ook al zijn invloed doet gelden op het kadastrale hermetingsschema. Het hoge welstandspeil in de Westeuropese lan den, met name in West-Duitsland, brengt s zomers een overstroming van onze kust streken teweeg door onze Oosterburen, die tot sterker uitbreiding leidt van het particulier woningbezit. Aankoop door Duitsers van een groot deel van de nieuwe woningen (land huizen en bungalows) in de Noordzeekust-

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 6