143 strook is vermoedelijk gezien de zeer hoge huurprijzen slechts een kwestie van tijd. Voorbeeld hier kan zijn de bereidheid van Duitsers tot betaling van flinke koopsommen voor bungalows in een Alkmaars villapark, tot betaling van de zeer hoge huren van leeg staande Alkmaarse luxewoningen, wanneer tijdelijke vestigingsvergunningen zouden wor den verstrekt. Alkmaar ligt ongeveer 8 km van het Noordzeestrand. Meerjarenplan voor hermeting In een land als het onze, waar de bevolking iedere acht jaren met ongeveer een miljoen zielen toeneemt, gelegen in een hoogontwik keld deel van Europa met een steeds sterkere tendens naar integratie van miljoenenachter land met voorbeeldig kustgebied, omvat de ruimtelijke ordening de totaliteit van ons grondgebied. Wil het Kadaster blijven vol doen aan de organisch gegroeide derde doel stelling: kartografische basis voor planning op ruimtelijk gebied, dan ontkomen we niet aan een der meest-grootse taken van die Landmeetkundige Dienst: hermeting binnen afzienbare tijd van grote delen van Neder land. Men zie het urgentielijstje uit 1955: bijna de helft van de oude stadskernen be hoeft dringend hermeting; hermeting van een derde van alle buitenwijken van steden en andere grotere bevolkingsagglomeraties samen is dringend urgent; voor 23.000 ha zeer toe komstig bouwterrein der steden is hermeting bittere noodzaak; 50.000 ha in plattelands gemeenten zijn bot toe aan een goede kaart op een handzame schaal van 1 1000; 206.000 ha landelijk gebied vragen binnen niet al te lange tijd hermeting; voor 35.000 ha cultuur grond is hermeting zeer urgent en de urgentie voor 295.000 ha in deze zelfde hermetings- categorie was vijf jaar geleden al bekend. Achter al deze enorme oppervlakken van zéér urgent- en urgent te hermeten gebied doemen nog 2.219.000 hectaren grond op, die voorlopig nog niet behoeven te worden her meten. De structuur van ons moderne maat schappelijk bestel is echter zó dynamisch, dat wat gisteren niet behoefde, morgen meer dan gewone spoed vraagt. Het is niet verwonderlijk, dat in de boezem van de Vereniging van Technische Ambte naren van het Kadaster (waarin het overgrote deel van het middelbaar landmeetkundig per soneel is georganiseerd) de gigantische her- metingsopgave zeer de aandacht trekt en dat in deze kring wordt deelgenomen aan de meningsvorming over de te nemen maatrege len. Gezien de gehele constellatie van de per- soneelsopbouw die thans meer dan ooit op de toekomst is gericht kan het niet anders, of de uitvoering van de grootse her- metingstaak zal toevallen aan dit middelbaar landmeetkundig personeel. Tegen deze ach tergronden van eensdeels zeer en zeer noodzakelijke en spoedige hermeting, anders- deels de groeiende belangrijkheid van het middelbaar landmeetkundig personeel voor de uitvoering ervan, is het goed de uitspraken van de Algemene Vergadering 1960 van de V.T.A.K. te zien: entamering van le. de tot standkoming van een meerjarenplan voor her meting; 2e. inschakeling van het middelbaar landmeetkundig personeel bij de menings vorming over de te treffen maatregelen; 3e. naast voortgang der huidige, numeriek- grote, recrutering en opleiding van dit perso neel aan het Centraal Opleidingsinstituut van het Kadaster een numeriek sterk-vergrote aanwijzing voor de velddienst en centraal geregelde opleiding voor landmeetpersoneel. Elders is er vroeger al eens door mij op ge wezen, dat de praktische landmeetkunde in Nederland heden ten dage een bloeitijd be leeft, zo als onze contreien zelfs in de gouden eeuw van de Lage Landen bij de Zee die niet meemaakten. Ook voor de Rijksdienst van het Kadaster" is de te verorberen landmeet kundige koek onvoorstelbaar groot geworden. Liberalisatie van de woningbouw (sterke ver groting van het particulier huizenbezit) ver meerderde het aantal jaarlijks te meten „akte- posten" vermoedelijk met ca. 40.000 t.o.v. 1950. Het meerjarenplan voor ruilverkaveling voorziet in opmeting in een periode van 30 tot 40 jaar van 1.500.000 ha ruilverkavelingsge- bied. Naar de cijfers van 1955 is hermeting van 128.000 ha zéér urgent en van 510.000 urgent. Realisatie van dit alles -vermelding ervan staat eigenlijk gelijk met het intrappen van een openstaande deur kan slechts gebeuren met een ambtelijk apparaat dat over een voldoend aantal ingewerkte vakmensen beschikt, die ook geestelijk zijn voorbereid op de grootse taak, om binnen de kortst moge lijke tijd weer te hebben een redelij ^-bijge houden staatsadministratie van alle onroeren de goederen en van de zakelijke rechten mét precies hun omvang en grenzen op de afzonderlijke percelen; de taak mede, het Kadaster in moderner zin weer te doen zijn de kartografische basis voor de ruimtelijke ordening van hoog tot laag, hier in ons zo volkrijke land.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 7