171 essen zijn vaak slecht ontsloten en door her haalde verervingen en andere oorzaken zeer sterk geparcelleerd met als gevolg een ver spreide en moeilijk toegankelijke ligging van de tot één bedrijf behorende percelen. Door verkaveling is hierin een aanmerkelijke ver betering tot stand te brengen. De ruilverkavelingsovereenkomst „Schipbor- ger Es" (opp. ca. 67 ha), betreft een gebied gelegen in de gemeente Anlo (Drente). Zoals uit de kaart oude toestand blijkt waren er praktisch geen openbare wegen en moesten de meeste kavels bereikt worden over andere percelen. Het aantal blokken werd door de verkaveling teruggebracht van 79 tot 40, die alle aan een openbare weg gelegen zijn. Alle wegen werden op aandringen van de Cultuur technische Dienst verhard. De eigenaren stemden gaarne in met de daaruit voor hen voortvloeiende extra kosten van ca. 140 gul den per volbelaste hectare. Ik schrijf hier be wust volbelaste hectare, omdat vele kavels slechts voor een gedeelte belast werden in verband met het mindere belang dat ze bij de aanleg van de wegen hadden. 3. Tuinbouwverkavelingen Evenals de esverkavelingen zijn dit in wezen ook weer gewone verkavelingen, die alleen vanwege hun specifieke eigenaardigheden in een aparte groep worden ondergebracht. Deze verlangen namelijk in verband met de zwaardere eisen, die voor tuinbouwgewassen in het algemeen aan de grond worden gesteld, uitvoering van vrij kostbare cultuurtechnische werken. Toch is hier aan de andere kant een Fig. 5. Oude toestand ruilverkaveling „De Hoven" m*. m Fig. 6. Nieuwe toestand ruilverkaveling „De Hoven" goede ontsluiting om tot een snelle afvoer van de produkten te kunnen komen van zo essen tieel belang, dat ondanks de hogere kosten verkaveling nodig is. Daar het hier meestal om kleine blokken gaat leent een dergelijk gebied zich zeer goed voor een ruilverkave lingsovereenkomst, zodat dan ook reeds meer dere blokken tot stand kwamen, vooral in Noord-Holland. Een voorbeeld is de ruilverkavelingsovereen komst „de Hoven" bij Zutphen, omvattende een gebied van ca. 70 ha met 16 slecht bereik bare kavels. Weliswaar is het aantal eigen domskavels na de ruilverkaveling groter, n.l. 22, doch de gebruikstoestand is belangrijk verbeterd doordat een vlotte afvoer van de produkten mogelijk is geworden. Opmerke lijk is de toename van het aantal kassen na het tot stand komen van deze verkaveling. 4. Ontginningsverkavelingen In onontgonnen gebieden is de versnippering van de eigendommen vaak zodanig, dat het niet rendabel is voor een eigenaar om zelf- Fig. 7. Oude toestand ruilverkaveling „De Zoom"

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 15