n 7 1 - 172 XL V Fig. 8. Nieuwe toestand ruilverkaveling „De Zoom'' standig tot ontginning over te gaan. Indien via een ruilverkavelingsovereenkomst tege lijkertijd een betere kavelindeling door samen voeging van de verspreid liggende percelen en ontginning van een geheel complex kan plaats vinden, terwijl de kosten daarvan bovendien in de vorm van een ruilverkavelingsrente kun nen worden voldaan, wordt een en ander aanmerkelijk aantrekkelijker. Een voorbeeld hiervan is de ruilverkavelings overeenkomst ,,de Zoom", gelegen in Limburg onder Heijthuizen. Deze betreft een complex van 317 ha dat voor een groot gedeelte uit woeste grond bestaat. Een gedeelte hiervan was van een dergelijke geaardheid dat hand having als natuurreservaat gewenst was. Door dit gebied als zodanig aan de Staat toe te delen tegen inbreng van een bedrag in geld werd toestemming verkregen de rest van het gebied te ontginnen en in cultuur te brengen. 5. Verkavelingen voor beekverbetering en dergelijke Bij normalisatie van beken en bij het graven van nieuwe leidingen voor ontwateringsplan nen is het vaak onvermijdelijk dat van diverse percelen gedeelten worden afgesneden, die door duikers of bruggen daar weer mee moe ten worden verbonden of die, als dit in ver band met de grootte van de stukken niet de moeite is, waardeloos worden voor de betrok ken eigenaren en derhalve met de grond voor de leiding moeten worden aangekocht door het betrokken waterschap. Door middel van een ruilverkaveling is het dikwijls mogelijk deze nadelen tot een minimum te beperken. Hier zijn we dus gekomen tot een soort ruil verkaveling, waarbij niet de ruilverkaveling het eerste doel is, maar waar deze het gevolg is van een ander plan, dat zich vaak over een groter gebied uitstrekt dan de ruilverkaveling. Deze wordt hier tot stand gebracht om dat andere plan op een zodanige wijze te ver wezenlijken, dat de belangen van de land bouw zo weinig mogelijk worden benadeeld, terwijl vaak tevens de uitvoering van dit plan zelf op een economischer wijze kan plaats vinden. Fig. 9. Oude toestand ruilverkaveling „Lettele" Fig. 10. Nieuwe toestand ruilverkaveling „Lettele"

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 16