ill/ 173 Als voorbeeld kiezen we hier de ruilver kavelingsovereenkomst „Lettele" (opp. ca. 281 ha). Voor de afwatering van het gebied van de Holterberg moest voor het waterschap Salland een afvoerleiding worden gegraven naar het kanaal Raalte-Deventer. Deze leiding was voor de aanliggende eigenaren van geen enkel belang, zodat veel weerstanden waren te verwachten indien tot aankoop van de benodigde grond zou moeten worden over gegaan. Door via bespreking met de eige naren, rekening houdende met de daarbij naar voren komende wensen, het tracé voor zover dit mogelijk was aan te passen aan de gebruikstoestand, was het mogelijk de na delen uit de aanleg van de leiding voortsprui tende te beperken en daartoe een ruilverkave lingsovereenkomst tot stand te brengen. Voor het waterschap vloeide hieruit een belangrijk voordeel voort doordat veel, anders nood zakelijke, kunstwerken konden vervallen. Door tevens met behulp van uit de leiding komende specie verschillende slechtere kavels te verbeteren en het waterschap als zoge naamde buffer voor de kosten op te laten treden, werd het hier mogelijk door onder ling overleg en samenwerking een aanvanke lijk alleen maar nadelige aangelegenheid voor partijen om te zetten in een nuttige. Onder het optreden als buffer verstaan we hier dat in de overeenkomst direct werd vastgelegd hoe groot de door ieder der partijen te betalen bijdrage in de kosten zou zijn, terwijl de overige uit de uit te voeren cultuurtechnische werken voortspruitende kosten voor rekening van het waterschap kwamen ongeacht even tuele mee- of tegenvallers. De landbouwers wisten dus van te voren waar ze financieel aan toe waren. 6. Onteigeningsverkavelingen voor wegenaanleg en dergelijke Meer nog dan bij beekverbeteringen en water- beheersingsplannen grijpt de aanleg van wegen of andere grote werken vaak in in de verkavelingstoestand van een bepaald gebied. Vooral de grote autowegen van de tegen woordige tijd slokken veel goede cultuurgrond op en versnipperen de bedrijven vaak zo danig, dat een goede bedrijfsvoering niet meer mogelijk is. Voor de instantie die deze wegen aanlegt brengt dit de verplichting mee grote bedragen voor schadevergoeding te betalen, terwijl de gedupeerden hiermede vaak niet gebaat zijn omdat zij voor het ontvangen geld nergens andere grond voor hun bedrijf kun nen krijgen. Vandaar dat thans in overleg met Rijks- en Provinciale Waterstaat op vele plaatsen getracht wordt de aan te richten schade te voorkomen door voor het betrokken gebied een ruilverkavelingsovereenkomst tot stand te brengen, waarbij de betrokken in stantie de benodigde grond verwerft en tege lijkertijd een goede landbouwkundige toe stand behouden blijft. De regel hierbij is dat de overheid het bedrag der verwervingskos ten zonder ruilverkaveling en de eventuele besparingen op de technische werken (verval len van kunstwerken en parallelwegen) in de ruilverkavelingspot stort. Dit bedrag kan dan gedeeltelijk gebruikt worden voor in ruilver- kavelingsverband uit te voeren werken, waar door de kosten voor de eigenaren lager wor den. Fig. 11. Oude toestand ruilverkaveling „Schiphol" JL H. ,J 1 i' 'jk' Fig. 12. Nieuwe toestand ruilverkaveling „Schiphol" Een voorbeeld van een dergelijke verkaveling betreft de ruilverkavelingsovereenkomst „Schiphol" (opp. ca. 375 ha), waarbij de grond voor de onlangs gereedgekomen start baan voor straalvliegtuigen voor de luchthaven Schiphol werd verworven met behoud van enkele rendabele landbouwbedrijven, terwijl anders slechts verschillende versnipperde be drijven zouden zijn overgebleven.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 17