LINNEN BAND 174 7. Bossenverkavelingen Deze willen we als afzonderlijke groep noe men in verband met haar bijzondere aard. Artikel 2 van de Ruilverkavelingswet 1954 noemt toch als belangen, die door een ruil verkaveling gediend kunnen worden, naast land- en tuinbouw en veehouderij ook de bos bouw. Het is echter duidelijk dat verkaveling van een bosgebied nog meer dan van een tuinbouwgebied grote moeilijkheden kan op leveren doordat bijvoorbeeld de houtopstan den in de te ruilen bosgedeelten zeer grote verschillen kunnen vertonen. Een bossenver- kaveling was dan ook tot voor kort nog niet in Nederland tot stand gekomen. In het begin van dit jaar is echter de ruilverkavelings overeenkomst „Hellendoornsche Berg" (opp. ca. 179 ha) door de Minister van Landbouw en Visserij goedgekeurd, waarmee de eerste bossenverkaveling in ons land een feit is. Deze kwam tot stand teneinde de belangen sferen van twee grote en enkele kleinere bos- eigenaren af te bakenen en hun bezittingen af te ronden. 8. Bijzondere verkavelingen Hieronder vatten we tenslotte alle verkave lingen samen die tot stand kwamen om een bepaald doel te verwezenlijken of door een bijzondere aanleiding, zonder dat ze onder een van de andere rubrieken kunnen wor den ondergebracht. Als voorbeelden mogen vermeld worden de ruilverkavelingsovereen komsten ,,Havelte I en II" (opp. ca. 56 en 105 ha), die tot stand kwamen om de door de bezettende macht in de jaren 1940—1945 voor de aanleg van het vliegveld Havelte gevorderde gronden aan de oorspronkelijke eigenaren terug te geven en tegelijkertijd de voor militair oefenterrein benodigde gronden vrij te maken en de eigenaren betere kavels te geven. Zonder ruilverkaveling was het nodig geweest voor de zeer ongunstig verkavelde percelen een grensuitzetting door het Kadas ter te laten verrichten, terwijl het resultaat zeer onbevredigend zou zijn gebleven. Een ander voorbeeld is de ruilverkavelings overeenkomst „Eemskanaal" (opp. ca. 265 ha), tot stand gebracht omdat een brug over dit kanaal moet vervallen tengevolge van de voorgenomen verbreding ervan. Daar door zou de verbinding tussen de delen van aan weerszijden van het kanaal gelegen be drijven onder Appingedam verbroken worden. Door middel van deze ruilverkavelingsover eenkomst konden de bedrijven zodanig wor den ingedeeld dat ze óf geheel ten noorden óf geheel ten zuiden van het kanaal kwamen te liggen. Een andere bijzonderheid bij deze verkaveling is nog dat behalve de verkaveling van de bedrijven, die grotendeels uit beklem rechten bestonden, ook de eigendom in be- klemrechtelijke zin mee moest worden ver kaveld, waarbij getracht is zo weinig mogelijk verandering aan te brengen in de verhouding eigenaarBeklemde meier. Indien in deze verhouding wel een wijziging kwam waren de normale op- en afgaande geschenken ver schuldigd. Aan de hand van enkele voorbeelden van door de Landmeetkundige Dienst van de Neder- landsche Heidemaatschappij tot stand ge brachte ruilverkavelingsovereenkomsten is hiermede getracht een indruk te geven van de vele mogelijkheden die de ruilverkavelings overeenkomst biedt, speciaal in de onder 5, 6 en 8 genoemde gevallen. Steeds meer wordt daarvan gebruik gemaakt, hetgeen moge blijken uit het feit dat op 1 juli 1960 bij de grote Cultuurmaatschappijen ongeveer 150 blokken in voorbereiding of in behande ling waren met een totale geschatte opper vlakte van circa 40.000 ha. Literatuur Ir. R. Jonkers, De Ruilverkavelingsovereenkomst (Tijd- schr. Ned. Heidemij. febr. en mrt. 1952) Idem, De ruilverkavelingsovereenkomst (Tijdschr. Ned. Heidemij. juni 1957, overgenomen in Orgaan T.A.K. scpt. 1958) Ir. R. Jonkers en Dr. Ir. K. van der Meer, De grond in de Middelste Horst en wat daarmee gedaan zal worden (Tijdschr. Ned. Heidemij. dec. 1957) Ir. R. Jonkers, De uitbreiding van de Luchthaven Schip hol (Tijdschr. Ned. Heidemij. okt. 1958) Idem, Betere perspectieven voor de vrijwillige ruil verkaveling (Tijdschr. Ned. Heidemij. juni 1960) Door overschrijving van f 3,75 op girorek. 77693 kunt U in het bezit komen van een waar U jaargang 1 en 2 bij Uw plaatselijke binder in kunt laten binden. Deze band met goudopdruk op rug en plat wordt U bij de aflevering van het laatste nummer van deze jaargang franco toegezonden (december). Bij betaling vermelden: ex. band Geodesia. DRUKKERIJ SCHOTANUS JENS, UTRECHT

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 18