175 door L. R. M. v. d. Brink, ing., chef-cartograaf A, hoofd teken afdeling Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. III. De grondvormen van onze lettertekens Het schrift als middel tot het uitdrukken van gedachten en doorgeven van mededelingen kan in twee groepen onderscheiden worden: het niet-alfabetische of beeldschrift, waar mede begrippen, woorden en (of) lettergre pen aangeduid worden door realistische of symbolische afbeeldingen, of vereenvoudigin gen daarvan. Het alfabetische of letterschrift, bestaande uit een samenstelling van tekens voor de mede klinkers (consonanten), al of niet uitgebreid met tekens voor klinkers (vocalen). Een der gelijke samenstelling heet alfabet, een woord afgeleid uit de eerste twee letters alpha en bèta van het Griekse alfabet. Tot de eerste groep behoren o.a. het Sume- risch schrift (spijkerschrift), het Egyptisch schrift (hiërogliefen), het Phoenicisch schrift, het Chinees en Japans schrift. De tweede groep is vertegenwoordigd door het Grieks schrift, het Romeins schrift, het Gotisch schrift, het Arabisch schrift, e.a. Overgangsvormen, een combinatie van beeld schrift voor een woord- en lettergreepsysteem en lettertekens voor medeklinkers, zijn onder de oude Semietische schriftsoorten te vinden. De hierboven gegeven indeling is slechts een primitief overzicht in het zeer uitgebreide ter rein van schriftsystemen. Het wekt de indruk van een bij definitie ontstaan en in begrensde tijdsperioden voortbestaan van afzonderlijke systemen. Het tegendeel is het geval; geleide lijke ontwikkeling speelt hier een grote rol, en dit wordt in het boek 50 Eeuwen Schrift van B. Engelhart en F. de Clercq wel duidelijk tot uitdrukking gebracht in de bondige samen vatting: ,,in een eeuwenlange periode vond de mens langzamerhand voor zijn andere dan mon delinge mededelingen het systeem dat wij thans kennen. Er ontstond een voorwerp- taal en, ongeveer gelijktijdig, een .be gripsschrift", dat nog niet gedétailleerd was, maar slechts een idee ,,in kaart", ,,in beeld" bracht. Van daar naar het woord klankschrift en daarna via het lettergreep schrift naar het zuivere klankschrift was weer een uiterst lange weg. Innerlijk-psy- chologische, maar ook uiterlijke factoren hebben die evolutie begunstigd en kunnen thans worden te hulp geroepen ter ver klaring ervan. Maar er is uiteraard geen sprake van, dat het schrift, een schrift systeem of een nieuw stadium van een schriftsysteem ineens zou zijn „uitgevon den". Deze ontwikkeling heeft organisch plaatsgevonden, langzaamaan en nage noeg parallel met het voortschrijden van de menselijke cultuur." Voor een nadere studie zij verwezen naar dit boek (uitgeverij Het Spectrum), alsmede naar hoofdstuk B in het Buchstabenbuch van E. Nerdinger. Beeldschrift wordt naast letterschrift heden ten dage toegepast. We treffen het aan in de kosmografie en wiskunde, op weerkaartjes en verkeersborden. Ook de kaarttekenaar kent beide wijzen van uitdrukken. Rectificatie. In Hoofdstuk II (zie Geodesia nr. 6 van deze jaargang) wordt op pag. 125 onder b. tweemaal ver wezen naar Ia, dit dient te worden gewijzigd in Ila. Het betreft dus een verwijzing naar het onmiddellijk voorafgaande op pag. 124.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 19