Geplastificeerde ver-zicht jalons Inplaats van het tekenen van iedere letter af zonderlijk is het als oefening aantrekkelijker om gelijktijdig de letters in woorden en zin nen te gaan groeperen. Spreuken en slagzin nen kunnen hierbij goede diensten bewijzen, mits deze zo gekozen worden dat daarin zo veel mogelijk verschillende letters en variaties van lettercombinaties voorkomen. Eerst wordt in het Bodoni type een potlood tekening van de gehele spreuk of slagzin ge maakt. Deze wordt pas dan in inkt gezet als de kritiek op de potloodtekening, zo mogelijk gegeven door een deskundige, absoluut goed is. Eenmaal in inkt gezet is het bijwerken en zeker het aanbrengen van ingrijpende ver beteringen moeilijk uitvoerbaar. Het eenvoudigste is om met het kapitaalschrift in verticale stand te beginnen, daarna een oefening in schuine stand te maken, waarna in dezelfde volgorde het kleine schrift een beurt dient te krijgen. Het op overeenkom stige wijze beoefenen van blokschrift, waar van het letterskelet hetzelfde is als dat van het Bodoni type, blijkt dan geen moeilijkheden meer op te leveren. De letterfiguren zijn in drie groepen gesplitst. Aangevangen is met de letters waarvan het skelet uitsluitend uit rechtlijnige delen be staat (AEFHIKLMNTVWXYZ), dan volgen de letters waarvan het skelet uit sluitend gebogen vormen heeft (C G O Q S), en tenslotte de groep waarvan het skelet een combinatie is van deze twee (B D J P R U). In de letterfiguren is de aandacht gevestigd op bijzondere kenmerken van verschillende letters. Het zijn stuk voor stuk richtlijnen welke de tekenaar voldoende houvast geven om voor altijd de letter zonder aarzelen en steeds op dezelfde wijze te kunnen zetten. Wordt bovendien bij de eerste oefening een letterhoogte van 3 cm of meer toegepast, dan is niet alleen het opvolgen van de gegeven aanwijzingen overzichtelijker, maar kan te vens het bereikte resultaat gemakkelijker door zelfkritiek getoetst, eventueel verbeterd wor den. Onder de letterhoogte wordt verstaan de hoogte van de majuskels. Bij de minuskels wordt de hoogte van de klinkers gelijk of hoogstens iets groter dan de helft van de majuskelhoogte genomen. Naarmate echter de klinkerhoogte meer die van de majuskels na dert, wordt het schrift als zodanig minder goed leesbaar. En dit bezwaar geldt speciaal bij kaartschrift gezet met een kleine letter hoogte. Onder de letterbreedte wordt verstaan de breedte van het rechthoekig kader waarbinnen de letter past. De breedte wordt voor alle majuskels zowel als voor alle minuskels gelijk genomen. Vanzelfsprekend geldt dit niet voor de letters I en J. Maar ook dienen met be trekking tot deze afspraak de letters M en W uitgezonderd te worden. De breedten van M en W zijn ongeveer één achtereenvolgens twee balkdikten groter dan de normale letter breedte. Spitse en ronde letters (AVO) voorkomend in schrift met grote letterhoogte schijnen, in dien getekend precies tussen de steunlijnen, iets kleiner te zijn dan de andere letters. Om dit gezichtsbedrog op te heffen worden de spitse en ronde onderdelen iets uitstekend ten opzichte van de steunlijnen getekend. Een soortgelijke opmerking geldt uiteraard ook voor ronde onderdelen ten opzichte van de verticale kaderlijnen. Deze onderdelen wor den iets buiten de kaderlijn getekend opdat de betrokken letter schijnbaar even breed zal zijn als de rechte letter. Vergelijk b.v. de O met de H. Alvorens nu tot het maken van oefeningen over te gaan is het raadzaam om eerst kennis te nemen van de wenken voor het groeperen van lettertekens, waarmede het volgende hoofdstuk begonnen wordt. II bespaart tijd en geld met onze H. P. Kaspers, Groningen 178 Geraadpleegde literatuur: Algrafische Serie deel I, onder redactie van A. H. G. Blankenstein. B. Engelhart Frans de Clercq, 50 Eeuwen Schrift. Uitgeverij Het Spectrum. F. Henrichs S.J., Het Christelijk Getuigenis der Cata comben. Hoffmanns Schriftatlas. H. Jensen, Das Schrift. B. J. Lensen en J. H. H. Bongaerts, Landmeetkundig tekenen. E. Nerdinger, Buchstabenbuch. Oosthoeks Encyclopedie. Kromtrekken uitgesloten Nooit over te schilderen Attesten en beschrijving worden U gaarne toegezonden door de fabrikant Noorderhaven Z.Z. 60 tel. (05900) 3 56 47

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 22