TOPOGRAFISCHE DIENST 182 netten bestonden al van de Verenigde Staten van Noord-Amerika en van de Sovjet Unie. De bekende rijksdriehoeksnetten van een groot aantal Europese landen waren aan het einde van de Tweede Wereldoorlog samen aan een enkel coördinatenstelsel aangesloten. Niet door een Duitse instantie gelijk we wellicht zouden onderstellen maar door de Amerikaanse Coast and Geodetic Survey, in opdracht van het Amerikaanse leger, (ver moedelijk i.v.m. de ontwikkeling van ballis tische projectielen). Het werk der Amerika nen had in zoverre het goede gevolg, dat middels de Internationale Associatie voor Geodesie en Geofysica de onderscheiden Europese landen de taak op zich namen, de berekening voor te bereiden van een Euro pees eenheidsnet. Tot deze voorbereiding be horen o.a. het verbeteren van de verbindings- netten tussen de nabuurlanden en de vergro ting van het aantal aanwezige bases (in Ne derland bezaten wij alleen die van Stroe). Voor wat het laatste betreft, sloegen de land meetkundige instituten van Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland de handen ineen: de nieuwe basis Heerbrugg. Onder leiding van prof. Max Kneissl van het Geodetisch Insti tuut der Technische Hogeschool van Mün- chen werd al eerder de nauwkeurigheid van het z.g.n. Bodenmeerdriehoeksnet onderzocht. Dit triangulatienet bestaat uit driehoekspun- ten, over en weer behorende tot de hoofddrie hoeksmetingen der drie grenslanden, waarvan een aantal punten was gebruikt als uitgangs- net in het centrumgedeelte van de door de Amerikanen berekende triangulatie van het Europese continent. De resultaten van het onderzoek van prof. Kneissl gaven zodanige verschillen te zien in de door de afzonderlijke landen vastgestelde coördinaten der gemeen schappelijke punten, dat besloten werd in deze grensstreek t.b.v. de Europese triangu latie een nieuwe basis te meten, die van Heer brugg. Zulk een zeer nauwkeurige basis in Zwitser land voorzag tevens in de behoefte aan een mogelijkheid in dit land van de beproeving van elektronische instrumenten voor afstands meting, met name de Tellurometer en de Geodimeter. Deze kunnen vandaag de dag onder gunstige omstandigheden op afstanden van 5 tot 40 km een meetresultaat geven, dat weinige cm's verschilt van de werkelijke lengte. Om die zeer hoge nauwkeurigheid te bereiken, is ijking dezer instrumenten nodig, het liefst onder ongeveer dezelfde omstandigheden als die in de dagelijkse praktijk. Deze werden voor wat Zwitserland betreft bij de basis Heerbrugg bereikt. Anders dan in ons vlakke land kon de basis Heerbrugg niet rechtstreeks worden gemeten, doch is uit een veelhoeks trek berekend. In het artikel van prof. Kobold gaat deze diep in op de gevolgde methode van lengte-, hoek- en hoogtemeting. De zeer nauwkeurige hoekmetingen (36-voudige rich tingsmetingen met de Wild T 3, centrering tot 0,1 mm nauwkeurigwerden op Oostenrijks gebied verzorgd door het Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen te Wenen. In Zwitserland gebeurde dat door de Eidgenös- sische Landestopographie en door de Zwit serse Geodetische Commissie. P. S. T. WESTVEST 9 DELFT Telefoon (01730) 2 08 46 t/m 2 08 49 - Giro 103010 TOPOGRAFISCHE KAARTEN op aanvraag verkrijgbaar o.a. in de volgende uitvoeringen Schaal Uitvoering Prijs per blad: 1 25000 Kleurendruk f 1,75 onopgeplakt 2.gevouwen in zak formaat 3,50 op linnen in zak formaat 1:50000 kleurendruk 1,75 onopgeplakt 2,— gevouwen in zak formaat 3,50 op linnen in zak formaat 1 100000 kleurendruk 1,75 onopgeplakt 2,gevouwen in zak formaat 4,op linnen in zak formaat 1 200000 kleurendruk 0,80 onopgeplakt 0,95 gevouwen in zak formaat 1,50 op linnen in zak formaat 1 10000 Uitgave in prijs per noord- of zuid- schets (ongekl.) helft f 2,50 Deze kaart leent zich bij uitstek voor het ontwerpen van tracés, cultuurtechnische planning, bosstatistiek, landbouwdoeleinden, uitbreidingsplannen en bodemkun- dige onderzoekingen. Volledige gegevens verstrekt de nieuwe catalogus maart 1960, welke franco wordt toegezonden na ontvangst van f 1,25, over te schrijven op postrekening 103010.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 26