De zevende uitgave van PEILMERKEN van het N.A.P 165 door D. J. Luiten, landmeter bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat De enorme uitbreiding, die het net van peil- merken in de laatste jaren heeft ondergaan, heeft het wenselijk gemaakt over te gaan op een andere vorm van publikatie, waarbij de wijzigingen sneller onder de aandacht van de gebruiker worden gebracht dan tot dusver mogelijk was. Bij de samenstelling van de zevende uitgave is men er toe gekomen deze op een volkomen nieuwe leest te schoeien door gebruik te maken van de hulpmiddelen die de moderne techniek biedt. Hierdoor werd een aanzien lijke vereenvoudiging bereikt, waarvan het profijt zowel de samensteller als de gebruiker ten goede komt. Essentieel hierbij is het be lang van het snel en gemakkelijk aanbrengen van mutaties en uitbreidingen met de nieuwste gegevens. De thans toegepaste automatisering heeft dit mogelijk gemaakt, zodat de gebrui kers voortdurend op de hoogte kunnen blijven van recente mutaties. Van niet minder betekenis zijn verbeteringen in overzichtelijkheid, exactheid en betrouw baarheid, welke de toegepaste methoden en het nieuwe systeem van karakterisering van de peilmerken opleverden. Om te beginnen is de indeling in provincies en gemeenten komen te vervallen. Als grondslag voor de beschrijving werd nu gekozen de topografische kaart 1 25.000, in stenogra fische projectie. Deze kaarten zijn, gelijk be kend, voorzien van een vierkanten-net, dat identiek is aan dat van de kaart 1 50.000, zodat deze laatste ook voor dit doel bruikbaar is. De geografische ligging van een hoogte- merk kan nu gekenmerkt worden door de •x- en y-coördinaat van dit ruitennet. De ver dere omschrijving van de plaats kan nu zo danig bekort worden, dat daarvoor slechts weinig ruimte nodig is. Door een systeem van afkortingen toe te passen, werd weer ruimte gewonnen, zodat tenslotte alle gegevens op één regel vermeld kunnen worden. Deze gegevens worden gepubliceerd op lijs ten, die het nummer en de letter dragen van het betreffende blad van de topografische kaart 1 25.000 en achtereenvolgens vermel den: 1het nummer van het hoogtemerk 2. de X' en y-coördinaat op de top. kaart 3. de korte beschrijving 4. de windstreek van het muurvlak 5. de coördinaten op het muurvlak 6. het jaar waarin de waterpassing is ver richt 7. de orde van de waterpassing 8. de hoogte N.A.P. h)h in meters 9. soort merk 10. de stabiliteit van het peilmerk Nader toegelicht: 1. De gemeentegewijze nummering is dus vervallen. Deze had verschillende bezwaren, waarvan de grootste was: dat de grenzen aan verandering onderhevig zijn. Ook is aanduiding 52 A korter dan b.v.: Hooge en Lage Zwaluwe.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 9