196 terug naar oude wereldkaarten. Van de kopieën is er geen ouder dan 1526 (Hummel- berg), die in het museum San Martino te Napels is. In de beelden der drie keizers op hun troon, die op de lange strook voorkomen, wil men de drie keizerresidenties ten tijde van de ver vaardiging der oorspronkelijke kaart zien, in een vuurtoren meent men de Pharos bij Ale- xandrië te herkennen. Het is duidelijk dat een groepje van twee huisjes telkens een stad voorstelt; de grote blokken zijn kastelen of versterkte plaatsen. Castorius ging van Rome uit: 12 wegen leiden van daar de wereld in. Noord of zuid was er voor hem niet. Rome is dus het centrum. Kon rad Miller heeft in een werk van 1000 blad zijden ,,1 tineraria Romana, Rötnische Reise- wege an der Hand der Tabula Peutinge- riana"de fragmenten geïdentificeerd. De voorliefde van de Romeinen voor felle kleuren heeft in elk geval bewerkt, dat wij nu een mooi gekleurde kaart hebben, rijk met afbeel dingen versierd. (Er komen 534 tekeningetjes Landmeten in vroeger eeuwen. op voor.) De wereldkaart van Castorius wordt dan ook veel bewonderd. Op het afgebeelde stukje is boven links o.m. Lugduno (Leiden) zichtbaar, en Dover, mid den links Tolosa (Toulouse) en rechts boven Nouvomagi (Nijmegen). Litteratuur: A. E. v. Nordenskiöld, Facsimile-Atlas to the early history of cartography, Stockholm 1889. S. Günther, Lehrbuch der Geophysik. und Physikali- schen Geographie, Stuttgart 1844. K. Miller, Itineraria Romana, Stuttgart 1916. Die altesten Weltkarten, Stuttgart 1895—1898. S. Günther, Die Erdvermessung des Eratosthenes in: Deutsche Rundschau für Geographie und Statistik 1881. W. Wolkenhauer, Leitfaden zur Geschichte der Kar- tographie, Breslau 1895. L. Lelewel, Geographie du moyen-age, Bruxelles 1852. H. Berger, Die geogr. Fragmente des Eratosthenes, Leipzig 1880. E. Desjardins, Bibliogr. over de Itineraria in: Geogr. Jahrbuch 1869 en 1871. Mr. S. J. Fockema Andreae, Geschiedenis der karto- grafie van Nederland, uitg. M. Nijhoff 1947. A. Breusing, art.: Zur Geschichte der Kartographie in: Zeitschrift für wissensch. Geographie, Jrg. 11 (1881). H. Wagner, Vorstudien zur Geschichte der Kartogra phie in: Nachrichten von der K. Gesellsch. der Wissensch. zu Göttingen (Phil.-hist. Klasse 1894, nr. 3). Charles P. Daly, art.: On the early history of car tography in: Bulletin of the Am. Geogr. Society, 1879. M. F. de Barros Y Souza, Vicomte de Santarem, Essai sur l'histoire de la cosmographie et de la carto graphic, Paris 1849. Sir Edward Herbert Bunburry, A history of ancient geography among the Greeks and Romans 2 din., London 1883. Joachim Leithauser, Mappae Mundi 1959 (met volle dige lijst van kartografen van Leo Bagrow). P. Terpstra, Zonnewijzers (uitg. J. B. Wolters, Gro ningen 1953). Dr. S. Ruge, art. in: Petermann's Mitteilungen aus Justus Perthes Geogr. Anstalt, 1855 (uitgangspunt voor een nieuwe periode in de kartogr. geschiede nis) F. C. Wieder, Monumenta Cartoqraphica, The Haque 1952-1953. M. Eckert-Greifendorf, Kartographie, Berlin 1939. Erwin Raisz, General Cartography, New-York 1938 (The Graw-Hill series in geography). Dr. Hans Freudenthal, Van sterren tot inlegzolen, Arn hem 1954. A. E. Nordenskiöld (vertaling F. A. Bather), Periplus. An essay on the early history of charts and sailing directions, Stockholm 1897. King (Edm. Fillingham), Ten thousand wonderful things, XVI, London 1859. Art. van anonymus „Old maps and new" in: Black wood's Edinburgh magazine, nov. 1863. Hogo Glaser, Ontdekkers van de wereld, Wereldbibl. Amsterdam 1957. Konrad Kretschmer, Die Italienischen Portolane der Mittelalters, Berlin 1909. Marco Sanudo der Aeltere und die Karten des Pedro Vesconte, art. in: Zeitschrift der Berliner Gesellsch. für Erdkunde 1891, XXVI. M. F. de Barros y Souza, vicomte de Santarem, Atlas, behorende bij „Recherches sur la priorité des dé- couvertes". Kardinaal Pierre d'Ailly: Ymago Mundi, uitgave van E. Baron, Parijs 1930. Frans v. Wieser, Die alteste Karte mit dem Namen America (1507) und die Carta Marina vom Jahre 1516 des Martin Waldseemüller.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 12