1960 (1959) Werkzaam als particulier landmeter of als ambtenaar 375 (358) Leden, niet (of niet meer) als landmeter werkzaam 158 (140) Studerenden 285 (247) Totaal 818 (745) 199 Le Landsurveyor en Nouvelle-Zélande par Paul Terlinck, dr. h.c., géomètre-expert immobilier et architecte; 63 biz. Prijs niet be kend. Adres voor buitenlandse betrekkingen: 12, Sanderusstraat, Antwerpen. In de serie „Etude sur le Statut du Géomètre dans les différents pays" verscheen boven staande studie van dr. Paul Terlinck, erevoor zitter van de Belgische Orde der landmeters. Zij is opgenomen in het nummer april-mei 1960 van ,,De onafhankelijke landmeter-ex pert en landmeter-architect", het tweemaan delijks tijdschrift van genoemde Orde. De gegevens zijn verzameld in het tijdvak 1952-1960, met hulp o.m. van de heren H. Esmond Greig van het N.-Zeelandse land metersinstituut, R. G. Dick, surveyor-general en de Belgische minister Nihotte. Uit de geografische en historische gegevens tekenen wij aan, dat N.-Zeeland voor het z.g. vasteland-gedeelte een oppervlakte heeft van 268500 km2 (met ruim 2 miljoen inwoners) en een eilanden-gedeelte van ruim 1500 vier kante mijlen (waarop ruim 37000 inwoners, het mandaatgebied Samoa niet meegeteld). Abel Tasman ontdekte het in 1642; Cook bracht het in 1769 in kaart. Sedert 1852 heeft het gebied zijn eigen regering. In 1907 ver kreeg het de staat van dominion, in 1931 trad Nieuw-Zeeland in de Commonwealth. Volgens de lijst van betalende leden van het „New Zealand Institute of Surveyors" (1960) zijn de aantallen leden als volgt ver deeld: Volgens het „Departmental annual report on Surveys" (1959) zijn in de hele administratie werkzaam: field assistants, tekenaars en „trainees" inbegrepen 574 personen. Er bestaat een Survey Board, gebaseerd op de Surveyors Act van 1938, die alle zaken re gelt, welke op het landmetersstatuut en op de landmeters betrekking hebben, dus ook de examens. De leerling (cadet) werkt 4 jaar onder een landmeter (patron). Van deze tijd moet 3 jaar te velde zijn doorgebracht. Een perceelsgewijs kadaster, zoals in ver scheidene Europese landen, vindt men in Nieuw-Zeeland niet. Het begrip „kadaster" omvat daar niet meer dan de resultaten van landmetingen t.b.v. concessies, van Staats- gronden, van Maori-land e.d. Van deze ge deelten zijn plans vervaardigd als annexen van akten, opgemaakt en geregistreerd in de „Land title offices" of in de „Land Registra tion offices". Het overzicht geeft ons het gebruikelijke re cept van opleiding en examens, publieke dien sten, voorschriften op de afpaling en de trian gulatie (de grond waarop de stations voor de driehoeksmeting zijn gebouwd is land van de Kroon en wordt als zodanig beschermd), ge detailleerde mededelingen over de wijze van toepassing van het Torrensstelsel etc. Er is één vakblad: „The New-Zealand sur veyor", Dit blad verschijnt tweemaal per jaar. De studie, die veel wetenswaardigs bevat, sluit met een korte bibliografie en enkele uit treksels uit de voornaamste wetten. Blijkens mededelingen van de auteur liggen nog publikaties (op dit terrein) gereed be treffende Griekenland, Tsjecho-Slowakije, Unie van Zuid-Afrika en Joegoslavië. W.K.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 15