een landmeetkundig ambtenaar Landmeetkundig teken- en rekenwerk gevraagd GEMEENTE WINTERSWIJK 201 heipaal in de grond voor de tuinstad Sloter- raeer; thans telt Slotermeer 8300 huizen, 32 scholen en vele openbare gebouwen en ker ken. Sedertdien is begonnen met de stichting van drie andere tuinsteden, onderling door een brede groengordel verbonden, steden die woningruimte zullen geven aan 150.000 men sen. Schrijver laat z'n lezers op uitstekende wijze doorvoelen met welke bijzondere moei lijkheden stedebouwers in het Hollandse veenland worden geconfronteerd. P.S.T. Van Gon en Decimilligraad In de Vermessungstechnische Rundschau van augustus 1960 las ik een verzuchting van „Markscheider" Vosen uit Bochum over de benaming in Duitsland van de centesimale graad en z'n onderdelen. In het Normaalblad Din 1315 n.l. zijn de benamingen hiervoor ge normaliseerd geworden, benamingen die schrijver voor het spraakgebruik van alle dag nogal ongelukkig gekozen acht. Voor de sexagesimale verdeling worden de woorden ,,Grad" of ,,Altgrad" gebruikt als ook „Mi nute" en „Sekunde". Voor het decimale gel den „Gon" en „Neugrad", de „Neuminute" en de „Neusekunde". Met de schrijfwijze zit men niet in de knoop: oud 13°, 12", 11', nieuw lOg 9c 8cc of 10,0908g; doch het klinkt wat onbeholpen, b.v. 3 „Neusekunde te moeten noemen 3 tienduizendste Gon. De praktijk, met name in het Roergebied op de mijnscholen, waar door het onderricht in an dere vakken men oude en nieuwe graadverde ling moet bezigen, gebruikt men nu ter scher pere onderscheiding, geheel verschillende ter men voor de nieuwe, centesimale verdeling van hoeken. Gon (uit gonio), cégon (of kort weg cé) of cecegon (of cécé). Dhr. Vosen laat in het midden, of de nieuwe woorden lelijk dan wel aannemelijk zijn. Het gaat hem en ande ren er meer om, een duidelijk onderscheid te markeren tussen oude en nieuwe verdeling. Uit het normaalblad en de praktijkaanduidin gen blijkt wel, dat men in Duitsland geen oog heeft gehad voor de internationaal aanvaard bare benamingen, welke in Nederlandse land- Brieven onder nr. 712; Roemer Visscherstraat 48, Arnhem meetkundige kringen worden gebezigd, n.l. de centigraad en de decimilligraad, aanduidin gen welke enige tientallen jaren geleden zijn geïntroduceerd door ir. F. Harkink, toenter tijd een der meest op de voorgrond tredende landmeters van het kadaster. Ik herinner mij, dat hij in die dagen op een landmetersverga dering om de geponeerde nieuwe woorden een even hevige als ongemotiveerde aanval te verduren had, waarbij werd geschermd met „nieuw-Maleis" centigraad. Thans zijn ze door hun logische opbouw in de Neder landse landmeetkunde al lang aanvaard. De Nederlandse oplossing van het geval sluit, meer dan de Duitse, aan op de aanduidingen die indertijd op voorstel van prof. Van Swin- den internationaal zijn aanvaard: benamingen der decimale delen door Latijnse voorvoeg sels, dus deci centi milli decimilli. Het ware wenselijk dat men elkaar internatio naal ook hier vond, n.l. door het aanbeve len van het woord „gon" voor de eenheid in de decimale hoekverdeling, en verder de on derverdeling op de wijze als indertijd door ir. Harkink in Nederland geïntroduceerd. P.S.T. Bij de dienst van gemeentewerken wordt gevraagd salaris f 530,— tot f 637,— per maand, en 4 vakantietoeslag. Maximum te bereiken na 6 periodieken. Vereist wordt het diploma landmeetkundig technicus van de N.L.F. of gelijkwaardige opleiding. De gemeente is aangesloten bij het I.Z.A. Gelderland. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen omtrent leeftijd, opleiding, vroegere en huidige werkgever en opgaaf van referenties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad, aan de directeur van gemeentewerken. Spoorstraat 47, Winterswijk.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 17