jBerickten^-, Een nieuwe Coradi-planimeter Een jaar of veertig geleden heeft in Alkmaar een landmeter van het Kadaster een oude planimeter achtergelaten, vervaardigd door de toenmalige fabrikanten Coradi en Ott. Naar het lettertype te oordelen een instrumentje van een eeuw geleden. Kortgeleden is het nog eens te voorschijn gehaald, om het te leggen naast een even kleine planimeter, nl. de nieu we compensatie-poolplanimeter van Coradi, welke ik door vriendelijke bemiddeling van dhr. Te Pas van de N.V. Gadella te Utrecht mocht proberen. Een eeuw van technische vooruitgang zit er tussen, en dat is uiteraard de instrumenten wel aan te zien. De poolplanimeter is de laatste tientallen ja ren bij het Kadaster „er uitgeraakt", groten deels omdat men meermalen moest planime- treren op een ribbelig bijblad, terwijl immers de planimeter een effen papieroppervlak vraagt, althans de poolplanimeter, waarvan het rolwerk over het plan-zèlf loopt. Steeds meer ging men over tot het aanschaffen van een schijfpool-planimeter, die dit nadeel niet heeft. In onze tijd, waarin meer en meer de correc- tostaatplans de oude bijbladen zijn gaan ver vangen, is het weer zonder bezwaar mogelijk zich bij de grafische berekening van perceel oppervlakken te bedienen van de gemakkelijk te vervoeren (de doos kan in een jaszak) kleine compensatiepool-planimeter. Ik heb de nieuwe Coradi gebruikt bij de berekening op een kaart 1 500 van een vijftigtal percelen uit ongeveer tweehonderd aflezingsverschil- len. Een collega nam daarna nog een proef door vergelijking van de resultaten met die verkregen met de schijfpool-planimeter, een proef, die uitstekend uitviel, ondanks de vele voordelen welke de schijfpool-planimeter biedt, o.a. door de verkleining van de „fout" in de aflezing doordat men met delingsresul taten werkt, i.p.v. met vermenigvuldigingsre sultaten, zoals bij de nieuwe Coradi. De Coradi is een stuk modern precisiewerk, met lagers die in saffieren lopen, met een 202 Coradi-poolplanimeter, nieuwste model, met omloop- en afleesloepen. .-kogelpool CORADI icrometerschroef meettrommel nonius van de meeMrommel omiuupiuupe telwerk-aflezing: 5 6 9 3 wijzerplaat 1 M I nonius van omlooparm aflezing: 164.4 wijzerplaat drukknop voor nulstelling poolarm klemschroef verdeling omlooparm

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 18