203 Ouder model poolplanimeter was reeds voorzien van een omlooploep. incablok (zoals de dure polshorloges) tegen beschadiging van het mechanisme door schok ken, met gemakkelijke afleesloepen en een voor oudere ogen zo prettige omlooploep. Een nieuwigheid, welke de aflezing bij het plani- metreren van b.v. de meestal niet grote schat- tingsdelen van percelen in een ruilverkave ling zeer vergemakkelijkt, is de nulstellings- knop. Bij de duizenden aflezingen welke tij dens planimeterwerk op schattingskaarten worden verricht, is hier niet alleen van tijd winst sprake, doch ook van een prettige ver eenvoudiging van dit haast eentonige doch noodzakelijke werk. Niet alleen is door de nulstelling de beginaflezing allereenvoudigst geworden, doch tevens heeft men de eindaf- lezing meestal in hoogstens drie of vier cijfers en is de bepaling van het verschil der beide aflezingen snel en nagenoeg foutloos in een oogopslag te bepalen. Al met al is de nieuwe Coradi een verrijking van het planimeet- areaal. P.S.T. Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond hebben een aanvraag ingediend tot ruil verkaveling van een groot complex aan gron den, gelegen onder de gemeenten Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Zuiddorpe, Over slag, Koewacht, St. Jansteen, Hulst, Graauw en Langendam en Clinge, tezamen het „Grensgebied Oost-Zeeuws-V laanderen" met een oppervlakte van ruim 9300 ha. Het gemeentebestuur van Heerhugowaard in Noordholland, een aantal landbouw- verenigingen en de commissie .Welvaarts plan Heerhugowaard'' hebben een aanvraag ingediend tot ruiverkaveling van een 4050 ha groot land- en tuinbouwcomplex onder de gemeenten Heerhugowaard, Hensbroek, Oterleek, Oudorp en Sint Pancras. In dezelfde provincie is door de plaatselijke tuinbouwverenigingen en het gemeentebe stuur van Warmenhuizen ruilverkaveling aangevraagd van ca 380 ha in Warmenhui- zen-West. De Rentmeester van het Kroondomein in Hulst diende bij de Ged. Staten van Zee land een ruilverkavelingsaanvraag in voor het complex Walsoorden onder Hontenisse en Vogelwaarde, groot ca 2060 ha. Ook in Limburg breidt het aantal aange vraagde ruilverkavelingen zich uit: de L.L. T.B. vroeg ruilverkaveling van 580 ha onder de gemeente Beegden. Gelderland bleef deze maand niet ach ter. Op de Veluwe onder de gemeente Putten, wil men thans een gebied van 1000 ha ruilver- kavelen („Putten IIA) en het gemeentebe stuur van Herwen en Aerdt ten zuidoosten van Arnhem diende een aanvraag tot ruilver kaveling in voor een complex van 2370 ha. Al met al in een maand dus weer een aan vraag voor een oppervlakte die de produktie van een jaar overtreft. P.S.T. Duits nieuwigheidje voor de velddienst Prof. Heinz Wittke, redacteur van de Ver- messungstechnische Rundschau heeft voor de landmeetassistenten een „Mess-Tasche ont worpen, welke wellicht ook voor de Neder landse landmeetkundige diensten z'n waarde heeft. In mijn loopbaan heb ik gewerkt met landmeetassistenten, die zich op de meest- uiteenlopende wijze behielpen met een op- berggelegenheid voor hun mee te slepen meet- materiaal. Dr. Wittke zorgde voor een uit gebalanceerde uitrusting in deze, die erop gericht is dit materiaal zeer gemakkelijk te kunnen meedragen. De rolmeetband in de meettas, waaraan tevens kokertjes zijn ge maakt voor het rode krijt, het gele krijt en de jalonrichter met het schietlood. Links de koker met de elf meetpennen, en het geheel aan een leren koppel. Kosten van dit alles (met inbegrip van de elf meetpennen) DM. 60.—. P. S. T. Van de Kwadraattafel, samengesteld door Ir. F. Harkink, is bij P. Noordhoff N.V., Gro ningen, de 4e, ongewijzigde, herdruk ver schenen. Prijs 3,50.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 19