DE HYDRODIST Daartoe in de gelegenheid gesteld door de afdeling Studiedienst Vlissingen van de Rijkswaterstaat, kon ik een demonstratie meemaken van de Hydrodist, een zusje van de Tellurometer. Deze demonstratie, welke werd gegeven door de n.v. Wed. J. Ahrend en Zoon, was zeer succesvol, daar het gestel de doel, de plaatsbepaling van een varend schip op ongeveer 1,50 m nauwkeurig, op een voudige wijze werd bereikt. Op het schip waren twee Masters (hoofd instrument) geplaatst. De Remotes (neven instrument), welke ieder bij een Master hoor den, stonden in de buurt van Vlissingen en Ellewoutsdijk. Op de Westerschelde werden enkele punten, waarvan de afstanden tot de Remotes van te voren waren berekend, ge meten met de reeds vermelde nauwkeurig heid. Opmerkelijk was de eenvoudige bediening van het instrument. Waar er voor de preciese afstandmeting (5 cm) van één lengte met de Tellurometer een half uur nodig is en de ge meten tijd met verschillende correcties nog omgerekend moet worden in de uiteindelijke lengte, kan men bij de Hydrodist in één oog opslag de afstand in meters aflezen. Er is een raadje voor de kilometers en één voor de hectometers. De decameters en meters worden afgelezen op een telwerk, dat door de waar nemer wordt bewogen synchroon met de onderbreking in de draaiende cirkel op de kathodestraalbuis (zie litt. Tellurometer in Geodesia nrs. 4 en 6, jaargang 1960, door Ir. D. C. de Bruijn) Bij een bepaalde stand van de cirkelonderbre king kunnen de km- en hm-teller worden ge verifieerd door inschakeling van het C- en D-kristal. De onderbreking springt dan in het genummerde vak, dat de stand van de km- resp. hm-teller aangeeft. Blijft men hierna met de onderbreking in de cirkel meedraaien, dan staat het telwerk steeds op de juiste stand. Aan alle aanwezigen werd de gelegenheid gegeven enkele aflezingen te doen. De resul taten waren zeer goed. Bij het meten van grote afstanden verdient het aanbeveling de „Remotes'' hoog op te stel len, daar de bolvorm van de aarde de energie van de uitgezonden bundel vermindert. Deze bundel is door het monteren van verschillende reflectoren regelbaar van ong. 20 tot 60 gra den. De geconcentreerde smalle bundel dient voor de lange afstand en moet dus goed ge richt zijn. Het bereik hiervan is ong. 40 km. De minimaal te meten afstand is ong. 150 m. Dit lijkt me één van de weinige zwakke pun ten van de Hydrodist, vooral voor peilingen onder de wal. Als extra kan een automatisch schrijvende stift aan de Masters gekoppeld worden, welke de gevaren route op een kaart van 0,60 X 0,60 m aangeeft met een nauwkeurigheid van 1 op 10.000. Omgekeerd kan men een te varen route (b.v. een peilraai) op de kaart intekenen en trachten deze lijn met de stift te volgen. J. BAKKER, ing. 187 KUSTSTATIONS BEKENDE BASISLENGTE

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 3