KARTOGRAFIE (III) Uit de geschiedenis der 188 door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster In de voorgaande artikelen1) bespraken wij het beginstadium van de kartografie en een deel van de ontwikkeling in de eerste 13 eeuwen van onze jaartelling, In dit overzicht komen, na de Beatuskaarten en de Floren tijnse zeekaart, de kompaskaarten en de Ro meinse wegenkaarten aan de beurt en worden enkele van de merkwaardige scheppingen uit deze periode getoond. Langzamerhand zijn we gekomen in het tijd perk, waarin meer kartografische voortbreng selen verschijnen en voor het nageslacht bewaard bleven. De Beatuskaarten Hoewel alleen de bespreking van deze groep een apart artikel waard zou zijn, moeten wij hier volstaan met een resumé. De priester Bea- tus leefde in de 8e eeuw in het noorden van Spanje. Hij is geboren ca. 730 en stierf in 798 in de Benedictijner abdij Valliscavata, het latere Valcavado. Reeds drie jaar na zijn dood werd hij als een heilige vereerd. Men zegt, dat hij de geestelijke leider was van koningin Adosinda, vrouw van koning Silo. Zijn lichaam werd uit het graf gehaald en, in een marmeren sarcophaag, naar een eer voller plaats overgebracht. Een arm werd achtergehouden ten behoeve van zieken, die aan zijn graf hulp zochten. Ook na zijn dood kende men hem nog geneeskracht toe. Beatus leefde in de tijd, dat de Christelijke bevolking naar het gebergte in Asturië vluchtte om aan de moordende Saracenen te ontkomen. In de volksmond heette hij Santo Bieco. Zijn leven is beschreven door Morales in: Chro- nicon generale Hispaniae, 1791, deel IV en door Antonio: Bibl. Hispana vetus, Madrid 1788, deell Van de Beatus-mappamundi bezitten wij nog Zie nrs 3 en 5 1960. tien afschriften. Alle zijn oost gericht, het geen voor die tijd begrijpelijk is. Zeven er van zijn ovaalkaarten, één is vierkant, de andere zijn cirkelvormig. Hun wetenschappelijke waarde ligt in de hoge ouderdom. De af schriften tezamen geven ons de mogelijkheid, over de grondkaart (en) van het jaar 776 een oordeel te vellen. De St.-Sever-kaart is in afdruk, in de kleuren van het origineel, ingebonden in het boek van Dr. Konrad Miller: Die altesten Weltkarten, Heft I. De Nationale Bibliotheek te Parijs be waart de codex; de kaart is later (1866) ge vonden door d'Avezac bij een Parijse boek verkoper. Het zijn twee perkamentbladen met beschreven achterzijden. St.-Sever komt op de kaart voor als de plaats van vervaardiging. Ook de tekenaar is vermeld: Stephanus Gar cia Placidus. De ovaalvormige tekening is van ca. 1050. Zoals op de meeste Beatuskaarten is het oosten boven. Bezitters van de W.P.- encyclopedie zullen deze wereldkaart wel eens bekeken hebben, voorzover dat op een te kleine afdruk mogelijk is. Het paradijs, dat op alle kaarten in deze groep voorkomt, is hier voorgesteld door Adam en Eva met boom en slang. De verdeling der wereld volgt de in deling van de T-O-kaarten. Op het gekleurde afschrift van 776 is de uitgang van de Mid dellandse Zee zeer breed. Voor de uitmonding in de Oceaan liggen eilanden, w.o. insula Gades; de Beatuskaart Parijs II heeft op die plaats geen aanduidingen; die van Matthaeus naar de Londense codex (23,5 X 35 cm) noteert hier: Gades Hercul'. De veel vermelde zuilen verschijnen later; wij kennen o.a. de twee grote zuilen (op Gades geplaatst) op de goed gekleurde Ranulf. Higdenkaart van 1363 (48 X 34 cm) en op andere afschriften met de toevoeging: Columpne Hercules of: Hercull Columnae. Alleen op de Sphaera julii Honorii zijn deze zuilen in volle zee ge tekend. De wereldkaart van Hanns Rüst, een

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 4