193 Wereldkaart met kompasrozen, van Anominius (16e eeuw). De verticale lijn scheidt de Spaanse van de Portugese invloedssfeer. (Uit: Paul Herrmann: Z,eigt mir Adams Testament. Hoffmann und Campe Verlag.) wijzingen niet uit de 12 eerste eeuwen van onze jaartelling, ook geen werkelijke zee kaarten trouwens, wel landkaarten. Dit be wijst natuurlijk helemaal niet, dat ze er nooit geweest zouden zijn. Wij vinden er alleen maar geen sporen van. De wereldkaart van Pisa is uit 1300; misschien is dit wel de oudste van de ons nog resterende zeekaarten. Ook deze portolaan laat reeds het drukke net van kompaslijnen zien; een latere van Carignano is uitgebreider, terwijl hier ook reeds veel meer topografische aanwijzingen zijn vermeld. De bewering van Peschel, dat ze nooit op schaal zijn getekend, lijkt onjuist. Ook is niet waar, wat Fiorini vertelt, n.l. dat men bij de samenstelling van een aequidistante azimu- thale projectie zou zijn uitgegaan. Het stelsel van windrozen bleef tot de mer- catorprojectie in gebruik, in de plaats van het sedert Marinus van Tyrus gebezigde net van rechthoeken, dat de betrekking tussen bol en plankaart aanduidde. Was het noorden op de oudere kaarten meestal beneden, van de 14e eeuw tot nu toe is het steeds boven. In Rome, in de Bibl. Barberiniana, worden nog drie zulke portolanen bewaard. Veel exemplaren kennen wij dus niet meer. Als type van de zeer vele Middellandse Zee kaarten hebben wij één uit de collectie van Willem Barentzoon afgebeeld. Het origineel heeft een afmeting van 532 X 375 mm. In de legenda zijn de grenzen van de uitgestrekt heid genoemd. Op het aanhangsel ziet men de Italiaanse, Spaanse en Duitse mijlen met on derverdeling. ,,Alle havenen, reeden, bayen, ondiepten, clippe, sanden ende ander droogh- ten" zijn „neerstigh" door onze beroemde landgenoot beschreven. In tegenstelling tot de ronde wereldkaarten waren de nautische kaarten meestal rechthoekig. Zoals u ziet is aan de kaartversiering zeker niet minder aandacht besteed dan aan de situatie van elk punt afzonderlijk. Als specimen van kaartwerk uit West-Europa van de 14e eeuw noemen wij de kaart van Ranulphus Hyggeden (1360). De aarde wordt ook hier nog als een ovaal voorgesteld en omgeven door water. En als Klaas Dijkstra uit Hilversum en zijn Engelse geestverwanten leden van de Flat Earth Society het voor 't zeggen hadden, zou die opvatting ook de heersende blijven. De bovenste helft is Azië, het voornaamste deel van de onderste helft Europa. Afrika beslaat het rechtse deel van de onderste helft. Het lijkt er op,

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 9