243 MEDEDELINGEN VAN DE EXAMENCOMMISSIE N.L.F. 1. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie heeft, op voorstel van de examencommissie, beslo ten om het examen voor het diploma Landmeetkundig Rekenaar in het ver volg eenmaal in de twee jaar te doen af nemen. In 1961 zal nog gelegenheid bestaan om dit examen af te leggen en vervolgens in de jaren 1963, 1965 enz. 2. Op verzoek van de kandidaten kan in het vervolg worden toegestaan om op de examens voor landmeettechnicus en land meetkundig tekenaar voor de vakken landmeetkundig rekenen en groottebe rekeningen gebruik te maken van reken machines. De kandidaten zullen echter de te gebruiken machines zelf moeten mee nemen. Het verzoek om op het examen gebruik te mogen maken van een reken machine moet tegelijk met de aanmelding, dus voor 1 februari, worden ingediend. De examencommissie zal voor ieder ge val nagaan of het gebruik van rekenma chines van invloed moet zijn op de be schikbaar te stellen tijd. N.L.F.-EXAMENS 1961 Aanmelding voor de in april en mei 1961 te houden N.L.F.-examens voor de diploma's landmeetkundig rekenaar, landmeettechnicus en landmeetkundig tekenaar dient te geschie den vóór 1 februari 1961 bij de secretaris van de examencommissie, Kanaalweg 3b te Delft, onder overlegging van de vereiste be scheiden, vermeld in het bij de secretaris van de commissie gratis verkrijgbare prospectus. PBN A-EXAMENS 1961 Het schriftelijk gedeelte van bovengenoemde examens zal worden afgenomen in de periode van 4 t.m. 22 april 1961, terwijl de monde linge examens op nog nader vast te stellen data in de maanden juni en juli zullen worden gehouden. Het ligt in de bedoeling ook in 1961 het schriftelijke zowel als het mondelinge gedeelte te Arnhem af te nemen. De aanmelding is opengesteld tot 1 januari 1961. Formulieren van aangifte kunnen van 1 de cember 1960 af, onder opgave van het cursist nummer en het examen waaraan men wenst deel te nemen, worden aangevraagd bij het secretariaat van de examencommissie, Velper- buitensingel 6 te Arnhem. ADMINISTRATIEVE RUILVERKAVELINGEN Het nuttig effect van administratieve ruilver kavelingen kan even groot zijn als dat van volledige ruilverkavelingen. Dit deelt minis ter Marijnen mee in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Koeverden. Indien nagenoeg uitsluitend de versnippering en de verspreide ligging der percelen het be langrijkste knelpunt vormen, dan kan met ge ringe geldmiddelen een hoog investeringsef fect worden bereikt. Anderzijds kunnen bij voorbeeld tuinbouwruilverkavelingen een hoog investeringsbedrag per ha (hetgeen eigenlijk geen juiste maatstaf is) aan een zeer hoog rendement paren. Het investeringseffect is dan ook één van de belangrijkste urgentie bepalende factoren bij ruilverkavelingen. Het is niet juist, dat administratieve verkave lingen veel moeilijker op gang komen dan ge wenst is. Betreft het ruilverkavelingsovereenkomsten krachtens Titel II van de Ruilverkavelings- wet 1954, dan moeten betrokkenen het wel allemaal geheel eens zijn, doch dit blijkt in de praktijk geen beletsel, om grote activitei ten te ontplooien. Betreft het ruilverkavelin gen uit kracht van de wet, dus op grond van Titel III van de Ruilverkavelingswet 1954, dan geldt de normale stemmingsprocedure. Er zijn geen aanwijzingen, dat dit type ad ministratieve ruilverkavelingen moeilijker op gang zou komen dan volledige ruilverkave lingen. Het stellen van soepeler eisen voor admini stratieve ruilverkavelingen acht de minister niet gewenst. Nu de urgentiebepaling van ruilverkaveling overeenkomstig de gedachten van het Meerjarenplan voor ruilverkavelin gen en andere cultuurtechnische werken vorm gaat krijgen, zullen de administratieve ruilverkavelingen hun eigen plaats innemen op grond van de urgentie van elk blok af zonderlijk. Het loslaten van de in dit plan op genomen normen komt niet juist voor. Daar-

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 15