244 bij kan nog worden opgemerkt, dat nu over 40.000 ha per jaar gestemd zal worden en gestreefd wordt naar een gemiddeld kosten- bedrag van 2.000,-tot 2.500,^- per ha, bij de urgentiebepaling, zeer zeker de admini stratieve zowel als de volledige ruilverkave lingen hun eigen plaats zullen kunnen inne men bij de provinciale verdeling van de be schikbare quota. Overigens zij in dit verband nog vermeld, dat de Colleges van Gedepu teerde Staten en de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap bij dit overleg over de urgentie-volgorde worden betrokken. De kosten per ha van de administratieve ruil verkaveling bedragen 100,-1 500,-, die van de volledige 500,5.000, NIEUWE AANVRAGEN TOT RUILVERKAVELING Kort voor het ter perse gaan van deze af levering vernamen wij dat in de provincie Drente een grote ruilverkaveling is aange- vraaqd, n.l. die van Rolde ter qrootte van 6150 ha. Door de gemeentebesturen van Westerbork en Beilen in Drente is een aanvrage inge diend tot ruilverkaveling van de „Broek streek II en III" ter grootte van ongeveer 5650 ha. Het Gelderse polderdistrict Arkemheen te Nijkerk verzocht aan de Gedeputeerde Sta ten van Gelderland ruilverkaveling van een complex van ca. 6640 ha onder de gemeenten Nijkerk, Putten, Hoevelaken en Barneveld. Naar u zich wellicht uit vele krantenberich ten zult herinneren, werd een eerste poging tot ruilverkaveling van dit gebied na nogal felle agitatie van tegenstanders indertijd af gestemd. Ook Noordbrabant bleef deze maand niet achter: de ruilverkaveling Dommelen onder Valkenswaard is 460 ha groot. De in een vorig overzicht genoemde aange vraagde ruilverkaveling Walsoorden is niet 2060 ha groot, doch 1140 ha. P. S. T. NIEUWE WATERPASINSTRUMENTEN VAN KERN-AARAU (ZWITSERLAND) Kern-Aarau (hier te lande vertegenwoordigd door het Ingenieursbureau Kaufmann te Sant poort) ontwikkelde twee nieuwe waterpasin strumenten, de GKO en de GK1, beide met kogelkopbevestiging op het statief. Kern heeft steeds veel aandacht aan een betere construc tie van het statief geschonken; zijn ingenieurs ontwikkelden o.a. het centreerstatief, dat vooral het opstellen van de theodoliet op ta luds zeer vergemakkelijkt. Bij kogelkopbevestiging vervallen de stel- schroeven van het instrument. Het waterpas instrument wordt op de bolle kop van het sta tief gezet en de schroefstang wordt losjes aangedraaid. Het instrument wordt daarna met beide handen zo in de kogelkop versteld, dat het doosniveau inspeelt; hierna wordt de schroefstang vastgedraaid. Dit opstellen gaat zeer snel, het instrument staat uiterst stabiel en er treden geen spanningen op. Bovendien maakt deze bevestiging een lichtere construc tie van het instrument mogelijk. De GKO is een klein waterpasinstrument voor eenvoudige waterpassingen bij de wegen bouw, bij cultuurtechnische werken en in het bouwbedrijf, waar een fout van enkele mm toelaatbaar is. De standaardafwijking per km in heen- en teruggang is ca. 7 mm. De kijker heeft een 18-voudige vergroting, het gewicht van het instrument is slechts 8 ons. De GKO heeft geen niveauprisma, het niveau wordt waargenomen in een spiegeltje en ingespeeld met een kipschroef. De GKl is een nauwkeuriger instrument met een standaardafwijking per km in heen- en teruggang van 2,54 mm. De kijker heeft een 22,5-voudige vergroting. Het gewicht is 9 ons. Het niveau wordt ingespeeld met de kip- schroef en waargenomen in het niveauprisma. Dit instrument is geschikt voor alle enigszins belangrijke waterpassingen voor technische doeleinden; profielmetingen, vlaktewaterpas singen, tachymetrische opnamen in vlak ter rein en voor het bepalen van peilmerken op bouw-, waterbouw- en cultuurtechnische wer ken. Bij beide instrumenten ontbreekt de klem- schroef aan de verticale as; deze as is zo ge construeerd, dat het draaiende deel van het instrument over deze as „slipt". Met de mi- crometerschroef wordt de kijker daarna op de baak gericht. Zowel de GKO als GKl zijn leverbaar met een horizontale rand, af te lezen op graden nauwkeurig, de tiende graden zijn te schat ten. Deze uitvoeringen zijn aantrekkelijk voor aannemers van bouw- en waterbouwkundige werken. E. Schrikkema, ing.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 16