BERICHTEN N.G.L. van en uit het 245 BIJEENKOMST VAN LANDMEETKUNDIGEN te Arnhem Op 8 november werd te Arnhem weer een bijeenkomst gehouden voor alle landmeet kundigen uit deze stad en omgeving. Dit laat ste moet zeer ruim worden opgevat, daar zelfs vanuit Zwolle en Enschede collega's waren gekomen. Een 70-tal aanwezigen kon dan ook in Huize Sonsbeek worden verwel komd. Dit geschiedde deze keer niet namens de drie initiatiefnemers, maar tot onze grote vreugde namens de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde, die het initiatief heeft overgenomen en de kosten van het organiseren van dergelijke bijeenkomsten op verschillende plaatsen in het land voor haar rekening neemt. Hierdoor wordt het doel van de stichting weer meer benaderd. De heer ir. A. Waalewijn van de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft vertelde ons deze avond over de „Hydrosta tische Waterpassing". In een interessant be toog vertelde hij ons een en ander over de moeilijkheden die zich voordoen bij het over brengen van het peil over brede stromen en zeearmen tengevolge van aardkromming, straalbuiging en dergelijke. Reeds voor de oorlog is men in Denemarken begonnen met het overbrengen van het peil over dergelijke stromen door middel van een met water ge vulde buis. Dit is de laatste jaren vooral in ons land en in Duitsland verder ontwikkeld. Vooral de Deltawerken hebben in deze sti mulerend gewerkt. Met behulp van kleuren dia's vertelde de heer Waalewijn van de pro blemen, die zich hierbij voordoen en de wijze waarop deze werden opgelost. Vooral het vullen van de buizen zodanig dat er geen luchtbellen in voorkomen is een moeilijk pro bleem. De resultaten lonen echter zeer zeker de moeite. Een sluitfout van 6 mm in een kringwaterpassing vanuit Den Helder over Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, en via Dokkum, Leeuwarden, Afsluitdijk naar Den Helder terug is toch ongetwijfeld een fraai resultaat. Na afloop beantwoordde de heer Waalewijn nog diverse vragen. Tijdens de pauze werden weer vele oude kennismakingen hernieuwd onder het genot van een kopje koffie, terwijl verder veel belangstelling bestond voor een kleine, door de fa. Ahrend georganiseerde, expositie van Wild-instrumenten. We hopen in staat te zijn regelmatig twee maal per jaar een dergelijke bijeenkomst te kunnen houden. Diverse suggesties voor te behandelen onderwerpen werden hiertoe door de aanweziqen gegeven. M. L. V. VAN DE REDACTIE Met dit nummer wordt de 2e jaargang van „Geodesia" beëindigd. Dit is de eerste volle dige jaargang en we menen te mogen zeggen, dat ons blad zijn plaats in de landmeetkun dige wereld heeft verworven. Thans komt de taak deze plaats te bevestigen en te consoli deren. Daartoe hebben we de medewerking van u allen nodig. Deze medewerking dient niet alleen te bestaan in het trouw lezen van ons blad, maar ook in het daadwerkelijk me dewerken door het schrijven van goede arti kelen, door suggesties voor naar uw mening nodige verbeteringen en te behandelen on derwerpen. Het afgelopen jaar noopte helaas de heer Teeling om gezondheidsredenen zijn functie van eindredacteur neer te leggen, waardoor zijn lange ervaring voor ons verloren ging. Thans ligt een nieuw jaar voor ons. Wij ho pen dat het mogelijk zal zijn het gemiddelde aantal tekstpagina's uit te breiden. Hierdoor wordt het enerzijds mogelijk de inhoud meer gevarieerd te maken, terwijl het daarnaast hopelijk zal gelukken een soort vragenrubriek te openen, waarin de lezers vragen kunnen stellen op alle gebieden van ons werkterrein, welke vragen dan door andere lezers kunnen worden beantwoord. Op deze wijze kan een

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 17