246 soort discussierubriek ontstaan. Een vereiste hiervoor is echter, dat er van de zijde van u daadwerkelijk belangstelling wordt getoond. Dit geldt ook voor de rubriek „Opgaven met landmeetkundige inslag". Wanneer er slechts enkele oplossingen binnenkomen is 'het niet mogelijk deze rubriek voort te zetten. Tenslotte hopen wij in een serie artikelen een beeld te kunnen geven van de vele facetten van het landmeetkundige werk bij de ver schillende diensten en bedrijven waar land meetkundigen werkzaam zijn. Het zal aldus hopelijk ook in het komende jaar mogelijk zijn een blad te kunnen samen stellen, dat uw aller interesse heeft. De redactie wenst u tenslotte allen een geze gend Kerstfeest en een voorspoedig 1961. Personeelsvoorschriften Deel XVII der Fiscale Encyclopedie, supplement 16, bijgewerkt tot 1 juni 1960. Bewerkt door P. H. Pesman en A. Bou- man. Uitg. van N.V. Uitgeversmaatschappij Ai. Kluwer te Deventer. Ruim 200 bladz. Prijs 16,26. Voor allen die te maken hebben met het Al gemeen Rijksambtenarenreglement, het Amb- tenarenbesluit Belastingdienst, met de oplei ding en examens van kadastrale ambtenaren, met meetarbeiders, schrijvers, Arbeidsover- eenkomstenbesluit, vakantievoorschriften, Pensioenwetten en dergelijke zaken meer, zal het een vreugde zijn, dit uitvoerige supple ment te kunnen gebruiken. Zeer zeker zullen de bezitters van het com plete boekwerk het meeste van de inhoud profiteren. Deze bezitters zijn voornamelijk te vinden bij het Kadaster en de Hypotheken, benevens bij de Belastingdienst. Opnieuw bevelen wij de verzameling van uit stekend gerangschikte voorschriften met uit gebreide index in uw aandacht aan. W. K. Het Landesvermessungsamt Hannover heeft een dissertatie uitgegeven van O. N e i- s e c k e Beitrage zur Kataster- und Flur- bereinigungsmessung durch Stereophoto- grammetrie, waarin de auteur tot de volgende voor de praktijk gewichtige conclusie komt. Ten eerste: de vele tot nog toe uitgevoerde fotogrammetrische terreinopnamen t.b.v. de ruilverkavelingswerkzaamheden geven een tijd- en kostenbesparing op landmeetkundig terrein te zien van ongeveer 40 pet. Ten tweede: door gebruik van de fotogrammetrie bij de Flurbereinigung Osterode verkreeg men een kostenbesparing van ca. 20 pet en een tijdbesparing van ongeveer 35 pet. P. S. T. De gemeenschappelijke Europese markt, die uiteindelijk omverhaling van de onderlinge tolmuren tot gevolg zal hebben, werpt ook op het gebied van de ruilverkaveling haar scha duwen vooruit. Vooral in Duitsland in Neder land is van een veranderende geestesgesteld heid te dien opzichte nog niet veel te merken) zet men er sedert jaren alles op, door middel van zo eenvoudig mogelijke ruilverkaveling, bij de volledige slechting der tolbarrières in 1970 zich een zo gunstig mogelijke uitgangs positie voor de landbouw te verschaffen. In Hessen waren in het begin van 1956 ongeveer 200.000 ha ruilverkavelingsbehoeftig, althans naar de gegevens van vroeger tijd; gunstig, als wij in aanmerking nemen dat toen in dit bondsland per jaar 19.000 ha ruilverkaveling gereed kwamen; zo kon vóór de streefdatum 1970 de „Flurbereinigung Hessens" gemak kelijk gereed komen. Er kwam echter een „maar" bij. Op initiatief van de Bondsrepu bliek was een onderzoek ingesteld in alle Westduitse landen naar de mate van urgente ruilverkaveling, welk onderzoek zich óók uit strekte over de gronden, welke in de 19e eeuw en zelfs na 1900 bij ruilverkaveling betrokken waren geweest. En wat bleek? Van de sinds de 19e eeuw opnieuw verkavelde oppervlakte

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 18