Ahrend baken jalons meetlinten meetveren en ander technisch 248 Hoe sterk in landmeetkundige kring thans de mechanisering de aandacht bezig houdt, blijkt mede uit het artikel „Maschinelle Kataster- fortführung", geschreven door E. Woicke uit Essen voorkomende in de Vermessungstech- nische Rundschau van september 1960. Het stuk is als een aansluiting te beschouwen op dat van Dr. Lang, waarover ik hier vóór be richtte. Lezingen wekken, maar voorbeelden strekken: deze oude waarheid geldt ook hier. Woicke beschrijft de in Hessen en in Oosten rijk gevolgde methode van kadastrale boek houding, leidt ons in tot enige kennis van de daar gebruikte ponskaartvormen, o.a. de per- ceelkaarten, eigenaarkaarten, de algemene naamwijzer en het percelenregister. 's Schrij vers slotsom is, dat naar zijn mening mecha nisatie ook voor kleinere kadasterkantoren zeer wel mogelijk is. Het artikel van Woicke wordt in hetzelfde nummer van de V.T.R. gevolgd door een studie van Dr.-Ing. F. Osthoff uit Bonn over de automatisering van landmeetkundig werk bij ruilverkavelingen door gebruik van de I.B.M. 1401. Uit mededelingen van de schrij ver blijkt, dat in haast alle landen van de Westduitse Bondsrepubliek op de ruilverka velingsbureaus ponskaartmachines worden gebezigd. In Baden Württenberg huurden enige ruilverkavelingsbureaus een I.B.M.-in stallatie. Kantoor München stelde in 1955 een relais-rekenautomaat van Seifers in be drijf. In samenwerking met de ruilverkave- lingsdienst is door Seifers en de firma Zuse te Bad Hersfeld dit apparaat verder ontwik keld en als Zll in serie vervaardigd. Bezoe kers van de Duitse Geodetendag 1960 te Bremen konden deze machine op de expositie zien naast de elektronische planimeter van Zuse. P. S.T. M. Kneissl e.a., Die Berechnung der geopo- tentieller Koten für den deutschen Anteil am R.E.U.N., uitgave van de Duitse Geodetische Commissie der Beyerse Academie voor We tenschappen te München. Beschrijving van werken aan en resultaten van het aandeel der Duitsers aan de totstandkoming van een Europees hoofdnet van de waterpassing (Ré- seau européen unifié des nivellements, R.E.U.N.). K. WSchrick en G. Zimmermann: Beitrage zur Chronometric, nr. 62 in de serie Ange- wandte Geodasie der publikaties van de Duit se Geodetische Commissie. een goede relatie op het gebied van meetgereedschap Amsterdam-Den Haag- Ei nd hoven-Groningen- Hengelo (O)-Hilversum- Maast richt-Middel burg- Rotterdam

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 20