IV. HET GROEPEREN VAN LETTER TEKENS. HET SCHRIJVEN VAN DRAADSCHRIFT 235 door L. R. M. van den Brink, ing., chef-cartograaf A, hoofd teken- afdeling bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. a. Het groeperen van lettertekens Een belangrijke factor bij het zetten van let ters afzonderlijk en het groeperen van letters tot woorden en zinnen is de gelijkmatigheid van de inktverdeling tussen de beide steun- lijnen. Een goed resultaat is ook te benade ren door aandacht te schenken aan een ge lijkmatige verdeling van de witte partijen, zo wel in ieder letterteken afzonderlijk als tus sen telkens twee opvolgende letters. Voor de witverdeling in de letters zelf zijn voldoende aanwijzingen te vinden in en bij de letterfiguren. Wat het regelen van de ruimten tussen de el kaar opvolgende letters van een woord be treft geldt, dat alle tussenruimten visueel in evenwicht dienen te zijn, d.w.z. dat de op pervlakken wit tussen de letters op het oog even groot genomen moeten worden. Om dit te bereiken dienen bij een uit rechte letters bestaande lettergreep, b.v. NINK, de onder linge afstanden van de letters tweemaal gro ter genomen te worden dan bij een uit ronde letters bestaande lettergreep, b.v. OOG. Er is immers aan de buitenzijde van ronde let ters reeds een hoeveelheid wit aanwezig. In een combinatie van een rechte en een ronde letter, b.v. NO, geldt dan een letter- afstand gelijk aan anderhalf maal de afstand tussen twee ronde letters. Bovenstaande richtlijnen voorzien in enkele van de vele combinaties die zich bij het groe peren van letters kunnen voordoen, en die nen meer als een eenvoudig hulpmiddel voor een goed begin opgevat te worden. Waar het op aan komt is, dat gestreefd wordt naar een zo goed mogelijk evenwicht in de hoe veelheid wit tussen de elkaar opvolgende let ters van alle woorden die tot eenzelfde tekst behoren. En het is belangrijk dat de tekenaar zich dit reeds realiseert bij het maken van de potloodschets, dus nog vóór het schrift in inkt gezet wordt. Door de letterbalken tegelijk met zacht potlood op te vullen kan reeds een indruk omtrent het resultaat worden verkre gen. Een regelmatige inkt- en witverdeling is een belangrijke bijdrage tot duidelijkheid van het schrift, alsmede tot een zekere rust van het kaartbeeld waarin het schrift ge plaatst is. Minstens even belangrijk voor een vlotte leesbaarheid van de tekst is een juiste keuze van de tussenruimten van de elkaar opvol gende woorden. Een tussenruimte van één letterbreedte is nodig en voldoende om de woorden massief en in de zin vlot leesbaar te doen zijn. Deze ruimte wordt bij het plaatsen van een leesteken vanzelfsprekend iets gro ter genomen. Ook voor de typograaf is een juiste keuze van de hoeveelheid wit in een te zetten tekst een belangrijk probleem. Op bladzijde 78 in deel I van de reeds eerder genoemde Algra- fische Serie wordt hierop uitvoerig de aan dacht gevestigd, en zijn op de daaropvol gende bladzijde drie teksten afgedrukt, ach tereenvolgens met te ruime, te nauwe en op juiste grootte gekozen woordtussenruimten.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 7