KARTOGRAF1E (IV) Uit de geschiedenis der 11 door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster Even noemden wij de St.-Deniskaart uit de 14e eeuw. Dit is een cirkelkaart met aan de omtrek, besloten in halve cirkels, vele gecal- ligrafeerde oude namen van winden, als Eunes (Eurus) oostenwind, nochus (no- tus) zuidenwind, Euroauster z.o.wind, Africus z.w.wind, Zephirus westenwind, Volturnus z.o.wind enz. Jeruzalem, het centrum, is voorgesteld door een kerk. De tijd eiste blijkbaar, dat ook de plaats van het Paradijs werd aangeduid. In ons vorig overzicht (oktobernummer van de vorige jaarg.) spraken wij ook terloops over de Sanuto-kaart van 1320. Hierbij zijn twee verschillende kopieën afgedrukt. De ko pie uit de Facsimile-Atlas van Nordenskiöld vertoont bij vergelijking met de foto van Peschel, en trouwens ook met die, voorkomen de in Hennig, Terrae Incognitae, aanmerke lijke verschillen. De vele hulplijnen uit 16 windrichtingen ontbreken op de andere ge heel. Het noorden ligt links. Het is niet zeker, dat Sanuto de maker is, dan wel de Genuees Pedro Vesconte, die door Konrad Kretzschmer als zodanig wordt genoemd in het Zeitschrift der Berliner Ges. für Erdkunde, 1891, XXVI. De kaart is ge voegd bij Sanuto Tosselli's „Secreta fidelium crucis"; zij werd, hoewel dit geschrift blijk baar reeds in 1306 is begonnen, eerst in 1321 overhandigd aan Paus Joannes XXII. Graaf de Santarem stelt met beslistheid vast, dat de Sanuto-kaart geen vooruitgang aanwijst, vergeleken met oudere en dat Sanuto zelfs de ware vorm van Afrika niet kende. Hol land (ia) was in elk geval wel aan de kopiist bekend. Op Sanuto's wereldkaart met een diameter van 33 cm is het jaartal 1320 yerrneld. Zeer waarschijnlijk is deze, evenals de wat oudere van Petrus Vesconte van 1318, van nog vroe gere kaarten gekopieerd. Sanuto de oudere, een adellijke Venetiaan, schreef tussen 1306 en 1321. Op zijn kaart is voor het eerst Chathay China) genoemd. Zij toont invloeden van Idrisi en bekendheid met de Ptolemaeus-uitgaven. De auteur wijst er met nadruk op dat het mogelijk is, langs de zuidpunt van Afrika naar Indië te komen. Zoals anderen met hem noemt hij tropisch Afrika „inhabitabilis propter calorum". De merkwaardige aanwijzingen hier en daar verraden reeds dadelijk de hoge ouderdom. „Hier waren de Tartaren ingesloten" is als geschiedkundige vermelding wel te accepte ren, misschien ook nog „gebied onbewoon baar wegens de koude", maar met de aandui ding „hier staat de grote hond" (zie rechts midden) verliet men het terrein van de nuch terheid. Denkt men hier niet onmiddellijk aan de grote hond Cerberus, de bewaker van de onderwereld? Toen het centrum der kaartenmakerij van de zeesteden Venetië en Genua was verlegd naar Mallorca, trokken ook vele kartografen daar heen. De Catalaanse kaarten boden meer dan de Italiaanse, die alleen maar (of voorname lijk) dienden voor de navigatie in de nabij heid van de kusten. Het oudste, bewaard gebleven, Catalaanse kaarttype is de wereldkaart van Dalortos 1325). Het door deze kartografen-groep be streken gebied breidde zich snel uit. Ook de grotere nauwkeurigheid en het kunstzinniger voorkomen verleende hen een vooraanstaan de plaats. Ze zijn op perkament gemaakt. De namen der voornaamste havens zijn in rood gesteld, de teksten zijn nog Latijn (dat in on bruik was geraakt). In 1375 vroeg Karei V van Frankrijk aan de Catalaanse aardrijkskundigen een kaart „van de gehele wereld". Hij kreeg een atlas met zes kaarten op perkament (in kleuren), rijk met goud en zilver versierd. Op vier ervan was de gehele wereld voorgesteld. Deze Catalaanse

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 11