13 Het zal de lezer zeker als merkwaardig aan doen, dat op de kopie van het w. deel, gepu bliceerd in „Terrae Incognitae" van Dr. R. Hennig, dl. III, in Ollanda alleen Gravesant als plaatsnaam voorkomt. Het Rijk van Gog en Magog, dat o.m. ook voorkomt op de Sanuto-kaart, vinden wij op ons fragment rechts. Dit Rijk van de Groot- Chans was in de Voor-aziatische wereld een begrip. Eigenlijk verstond men er onder alle onbeschaafde volkeren uit het nog weinig be kende noorden. De muur van Gog en Magog ziet er uit als een gebergte. De toren van Pe king, hoofdstad van Chathay (het latere Chi na) is met vele andere torens van hoofdste den afgebeeld. Andere bronnen (waar deze kaart besproken wordt) zeggen dat deze muur de bekende Chinese muur voorstelt. Van an dere dergelijke enorme bouwwerken is ons trouwens ook niets bekend. Door het feit, dat in 1381 de Franse gezant aan koning Peter van Aragon vroeg om een kopie van de nieuwste wereldkaart, is in Pa rijs een exemplaar bewaard gebleven. Deze atlas bestaat uit 12 rechthoekige kaarten; 4 er van bevatten kosmografische en zeevaart kundige gegevens, de 8 andere kartografische bijzonderheden. Aan elkaar gelegd hebben deze kaartbladen een hoogte van 69 cm en een lengte van 3,90 m. De voorstellingen tonen ons verscheidene brokstukken uit het dagelijkse leven. De ko ningin van Saba zit op haar troon, de parel duikers oefenen hun gevaarlijke beroep uit, vreemd gevormde schepen zeilen over de gol vende zeeën. Na deze is er nog één ronde wereldkaart ont staan, die duidelijk de verwantschap met de Catalaanse atlas laat zien. Zij ontstond ca. 1450 en is nu in Modena. In die met kompas- lijnen overdekte kaart zijn vele nieuwe gege vens verwerkt, maar ook veel van het oude is nog blijven staan. Dat de kaarten veel gebruikt werden in hun tijd kan worden afgeleid uit het merkwaardige feit, dat reeds in 1359 een wet eiste, dat alle Catalaanse galeien twee zeekaarten aan boord moesten hebben. Sanuto-kaart (1320) cliché Facs. atlas Nordenskiöld. rutpKiO

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 13