15 De Fra-Mauro kaart (1457—1459) In de 15e eeuw verscheen de Fra (Carmeliet) Mauro-kaart. Hij werd in kleuren geschilderd op de muur van een convent in Venetië. Voor die tijd was het een bewonderenswaard werk stuk. Kretschmer spreekt er van als ,.das her- vorragendste Denkmal mittelalterlicher Kar- tografie". Fra Mauro tekende de kaart voor de Portugese koning Alfons V. De auteur stierf kort nadat hij in 1459 zijn werk aan de koning had afgeleverd. Bij de afbeelding van Azië gebruikte hij de reisaanwijzingen van Marco Polo. Zijn kaart toont ons wél een vooruitgang. Evenals voor gangers verwerkte hij in het kaartbeeld de ge gevens van Italiaanse kompaskaarten voorzo ver het de Middellandse Zee en Europa be treft. Voor W. Afrika dienden hem mogelijk de Portugese ontdekkers. Nocolo Conti's rei zen waren zijn bron bij het tekenen van Voor- Indië. Fra Mauro verzekert dat er een moge lijkheid bestaat om langs de zuidpunt van Afrika naar Indië te varen. Volgens Hennig ontleent hij deze mededeling aan Strabo. Zijn kaart zou meer op literaire studies, dan op ervaring en berichten van Middeleeuwse ont dekkers steunen. Ook hier is de cirkelvorm geen aanwijzing, dat de ontwerper of opdrachtgever de aarde als rond, als een bol beschouwde. Nog Co lumbus geloofde aan een peervorm, een vorm, zoals nu sommige Russische geleerden voor de maan hebben uitgedacht. Het is misschien interessant te weten dat kardinaal Cusa, een tijdgenoot van Fra Mauro, weer verzekerde dat de aarde bewoog en dat hij niet een vol komen bolvorm had, terwijl deze tevens de excentriciteit van de orbit beschreef. Voor de Portugese aardrijkskunde was ,,il Mappa-mondo di Fra Mauro" zoiets als het prototype van alle kaarten sedert de aanbie ding aan de koning en Fra Mauro was de grote aardrijkskundige van die tijd. Venetië, zijn woonplaats sedert vele jaren, was toen weer een belangrijk centrum op nautisch en kartografisch gebied. De prachtkaart, die zuid was georiënteerd, evenals de Arabische kaarten, is verloren ge gaan. Een kopie met een middellijn van 1,95 m wordt nog in Venetië bewaard. De monnik- kartograaf woonde op het eiland Murano, dat nu nog bekendheid geniet door de beroemde glasblazerijen. Een bootje brengt u daar van Venetië uit, in 10 minuten. Koning Alfons en de Infant Hendrik bestelden bij de auteur hun kaarten. Aan één van deze werkte Fra Mauro samen met Andrea Bianco, die verscheidene zee-atlassen vervaardigde. Op de gedenkpen ning, die werd geslagen om het feit van het gereedkomen vast te leggen, noemt men Fra Mauro ,,geographus incomparabilis". De Fra-Mauro-kaart is fijner getekend en nog rijker versierd dan b.v. de Catalaanse atlas. De vorm van de afgebeelde personen, gebou wen en tenten verraadt een goede tekenaars hand. Wij zijn geneigd, misschien wel door onze voorliefde voor deze kunst, de kaartenmakers te zien als uiterst nauwkeurig werkende des kundigen, maar tenminste voor de deskundi gen uit de 14e-16e eeuw is het zo, dat door grote gemakzucht of onverschilligheid veel verwarring is gesticht. De tendens was vaak: hoe kan ik het gemakkelijkst de gegevens in mijn kaart brengen. Erg kritisch werden die gegevens dan niet bekeken. Voor deze bewe ring zijn verscheidene voorbeelden aan te voe ren. En deze voorbeelden hebben niet alleen maar betrekking op naamsveranderingen of -verminkingen, neen, meermalen zijn het ook willekeurige verplaatsingen van eilanden en zeekusten. Ook in de literatuur vindt men dit verschijnsel gesignaleerd. Vergelijk b.v. ,,Ter- rae Incognitae", dl. III, blz. 305-306 en dl. IV, blz. 267van Hennig. De kaarten van Agathadaemon werden in 1478 gepubliceerd. Hij herstelde de methode, waarbij de globe in breedte- en lengtegraden wordt verdeeld. Het is de tijd van de grote ontdekkers: in 1483 vindt Diego Cam de mond van de Congo en twee jaar later zeilde hij tot Cape Cross. In 1487 rondde Bartholomeus Dias Kaap de Goede Hoop en voeren Meester Jozef en Martin Behaim uit voor het meten van een boog van de meridiaan bij de west kust van Afrika. In de 15e eeuw en begin 16e eeuw zien we een kentering in de gedachten: de bolvorm van de aarde wordt weer aanvaard, misschien mede als uitvloeisel van de grote reizen van Columbus (1492 Amerika), Vasco de Gama (1498 naar Voor-Indië om de Kaap) en Ma- gelhaes (1520 zeiltocht om de aarde). Toch was er ook in die tijd nog ruimte genoeg voor een droomgeografie, zoals Nitsche dat noemt. Op alle kaarten stonden de wonderlanden ge tekend Immers, in 1436 tekende Andrea Bianco op zijn wereldkaart traditioneel bovenaan het Pa radijs, Alexander bewaakt Gog en Magog, in

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 15