19 De calque afwerken en beschrijven als volgt: 1. een rechthoekig kader van 15 X 20 cm aanbrengen. 2. een noordpijl in de linker benedenhoek. 3. het signatuur bandijk, dijk en kade, ieder over een afstand van 2 cm. 4. de nummers 973 en 974 in de kilometer- raaien en de nummers 426, 427 en 428 bij de driehoekspunten. 5. de aanduidingen Oude Maas en Krabbewieling 6. het opschrift RIVIERKAART schaal 1 10.000 N.B. De aanduiding Oude Maas uitvoe ren in Romeins schrift, de andere beschrijving in blok- en draadschrift, naar eigen inzicht. (Een afbeelding van deze rivierkaart is niet opgenomen.) Lustrumboek Snellius 1955-1960)300 blz., 15 X 23 cm. Prijs 12,50. Besteladres: Land meetkundig Gezelschap „Snellius", Kanaal- weg 4, Delft, postrekening 104832, onder ver melding „Lustrumboek". Zoals reeds in het oktobernummer van de vo rige jaargang werd aangekondigd heeft het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius", de vereniging van geodetische studenten, ter ge legenheid van zijn 4e lustrum een boek uit gegeven, dat gewijd is aan de instrumentatie van de geodeet. Nu dit werk verschenen is kunnen we constateren, dat de in deze aan kondiging uitgesproken verwachtingen niet zijn beschaamd. Het is geworden tot een in teressant overzicht van de instrumenten die tegenwoordig ter beschikking staan bij de uit oefening van ons werk en van de mogelijkhe den, die deze bieden. Het zou te ver voeren om alle opgenomen artikelen te behandelen en ik hoop dat dit voor onze lezers eigenlijk ook niet nodig zal zijn, omdat ze zelf het boek reeds hebben aangeschaft. Voor wie dit niet hebben gedaan raden we aan het alsnog te doen en daarmede niet te wachten, daar de oplage beperkt is. Als hulde aan de man aan wie het gezelschap zijn naam ontleent opent het boek met 'n stu die over het leven en werken van Willebrord Snel van Royen door N. D. Haasbroek. Naast het interessante van dit artikel uit een oogpunt van historie is het tevens een opvallende te genstelling t.o.v. de rest van de inhoud van het boek, als we zien met welke hulpmiddelen Snellius zijn basismetingen moest verrichten en zijn berekeningen uitvoeren en de moge lijkheden die de moderne instrumenten bieden. In het volgende deel van het boekwerk vin den we dan achtereenvolgens artikelen over diverse instrumenten. Eerst een artikel over „De ontwikkeling van de landmeetkundige in strumenten door E. Berchtold, waarin deze de ontwikkeling van de Wild-instrumenten ge durende de laatste 50 jaar beschrijft. Prof. Ir. G. J. Bruins vertelt in „Lengte- en basismeting" een en ander over de daarvoor gebruikte methoden en hun nauwkeurigheid, terwijl Ir. M. Haarsma in „Hoekmetingen" de problemen behandelt, die zich daarbij voor doen en de instrumenten, die daarvoor be schikbaar zijn. In „Hoogtemeten en Waterpassen" behan delt Ir. A. Waalewijn de verschillende wijzen waarop de hoogteligging van een terreinpunt kan worden bepaald. Moderne meetmethoden en de daarvoor be schikbare instrumenten worden besproken door Ir. C. de Munck in het hoofdstuk over „Elektronische afstandmeting" en Th. Ver- stelle in „Radioplaatsbepaling ten behoeve van kaartering". Ir. Rolff bespreekt vervolgens in „Geodeti sche astronomie" de metingen op hemellicha men en Prof. Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz de „Toestellen voor zwaartekrachtmeting te land en ter zee", terwijl de nieuwste geodeti sche meetmethoden ter sprake komen in „Vormbepaling van de aarde door middel van waarnemingen van aardsatellieten", eveneens van de hand van Ir. J. Rolff.

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 19