een landmeetkundig ambtenaar met buitenpraktijk GEMEENTE ZWUNDRECHT de gelegenheid heeft, het ontstaan van het In- stitut für Angewandte Geodasie te belichten. De landmeetkundige dienst van de stad Han nover bestond dit jaar een eeuw en dit was aanleiding voor Dipl. Ing. G. Bohnsack in een artikel een terugblik te werpen op de werk zaamheid van deze dienst. Men is bezig met de opmeting en kaartering op 1 1000 van Hannover en omgeving, een gebied dat 876 plans zal omvatten over een oppervlakte van 219 km", alles vooral t.b.v. het uitbreidings plan. In samenwerking met het Kadaster werkt men aan de nieuwe veelhoeksmeting van het stadsgebied. Ook in Hannover be dient de L.D. zich (gelijk in Amsterdam) van de aerofotogrammetrie. Bij de vervaardiging van de kaarten 1 1000 wordt zo veel moge lijk de luchtkaartering ingeschakeld. P.S.T. Der Fluchtstab, tweemaandelijks orgaan van het Verband Deutscher Vermessungsingeni- eure, van september-oktober 1960 brengt ons in het artikel van E. JacobsOberhausen, in kennis met een tweetal in Duitsland gebrui kelijke hoekmeetformulieren, w.o. één ont worpen voor metingen met de reductietachy- meter. Konden wij u vorige maal reeds wijzen op de interessante studie van Kurt Kroger, Dortmund, over de geschiedenis van de meter, thans ontvingen wij een overdruk van het vol ledige artikel, dat talrijke aardige bijzonderhe den over onze internationale lengtemaat be vat. In een latere aflevering van Geodesia ko men wij op dit artikel uitvoeriger terug. In de rubriek over instrumenten vertelt hoofdredac teur Heyink over de bouw der nieuwe auto matische waterpasinstrumenten van de beken de fabriek Otto Fennel uit Kassei, m.n. over de ..Auban met een standaardafwijking van 5 mm op 1000 m, en de ,,Auing" met een standaardafwijking van 2 mm. P.S.T. Vermessungstechnik, nr. 10, oktober 1960. Dipl. ing. H. F. Reimann, Dresden, geeft een overzicht van de stand van zaken bij de leng temeting met elektrische apparaten. H. Kretzschmar uit Leipzig vervolgt zijn arti kelenserie (met vele foto's) over de werk zaamheden bij stroomovergangen tijdens een waterpassing der eerste orde. K. Ziemer uit Potsdam schreef voor jonge vakgenoten over de ,,Kartographische Zeichentrager waarbij hij enige opmerkenswaardige momenten uit de geschiedenis der tekeningdragers onder de schijnwerper zet. P.S.T. Bij de dienst van gemeentewerken kan worden geplaatst: Voor deze functie is een C.T.O.-opleiding vereist evenals het bezit van het N.L.F.-diploma. Salaris afhankelijk van kennis en ervaring. Sollicitaties schriftelijk met uitvoerige inlichtingen omtrent opleiding en prak tische ervaring binnen drie weken na het verschijnen van deze oproep te richten aan de directeur van Gemeentewerken, Raadhuis kamer 21 te Zwijndrecht. 21

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 21