BERICHTEN N.G.L. van en uit liet KLM AEROCARTO n.v. 22 Regionale bijeenkomst te Amsterdam op 30 november 1960 Voor een aandachtig gehoor van 45 man hield Ir. Van der Weele op de avond van 30 november, in Krasnapolsky, zijn causerie over de ontwikkeling van de fotogrammetrie in Ne derland. Dat de opkomst niet groter was zal wel toegeschreven moeten worden aan de Sin terklaasvoorbereidingen. Zij die er wel waren zullen er geen spijt van hebben. Niettegen staande het wel wat ongewoon laat werd, al eer de voorzitter, J. Rietveldt, de vergadering kon besluiten met een woord van dank aan de spreker, en ondanks de grote afstanden die sommigen in de provincie moesten afleggen, bleek niemand behoefte te hebben voortijdig te vertrekken. Het gesproken woord werd geïllustreerd met een groot aantal dia's, terwijl er in de pauze gelegenheid was kaartmateriaal, fotomozaïe ken en ander interessant materiaal te bezich tigen. Wij, die gewend zijn de fotogrammetrie als een nieuwe tak aan de landmeetkundige boom te beschouwen, hoorden hier voor het eerst hoe reeds bijna 70 jaar geleden een landme ter van het kadaster, Kolpa geheten, een le zing heeft gehouden voor de vereniging voor K. en L. over toepassingsmogelijkheden van de fotografie voor kaarteringsdoeleinden. Dat was in 1892. Vanaf dat jaar tot aan de dag van heden werd de ontwikkeling geschetst die deze techniek en haar beoefening hier te lande doormaakte. Van dit tijdsbestek is uiteraard de laatste helft, de periode 19254960, de meest boeiende. Interessant en belangwek kend achten wij ook de Nederlandse bijdrage in de ontwikkeling van de luchtkaartering van uitgestrekte en ontoegankelijke overzeese ge bieden, sedert 1934, toen Prof. Schermerhorn een daartoe strekkende overeenkomst wist te sluiten tussen de Bataafse Petroleum Maat schappij en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Wij kunnen de hele geschie denis hier niet verslaan, maar beter is dat men in andere streken van ons land wete hoe men met een onderwerp als dit gerust een kringavond of -middag kan vullen. Temeer daar er tegenwoordig eigenlijk geen land meetkundige dienst te denken is waar men niet, direct of indirect, met fotogrammetrie te maken krijgt. En dat zullen onze collega's van 1892 niet hebben gedacht. REGIONALE BIJEENKOMST TE ROTTERDAM Landmeetkundige werkzaamheden in ver band met de bouw van de METRO te Rot terdam op 31 januari 1961. De heren XV. J. Griep, W. M. van Breen en F. Entrop zullen over dit unieke onderwerp elk een korte voordracht houden op dinsdag 31 januari 1961 te 20.00 uur in de koffieka mer van het oude Stadstimmerhuis, ingang Goudse Rijweg, te Rotterdam. De te volgen bouwwijze van de Metro stelt hoge eisen aan de nauwkeurigheid van de maatvoering, waarvoor een speciale appara tuur ontwikkeld moest worden. Ook de vast stelling van het tracé door het centrum van Rotterdam met bogen in het horizontale- en verticale vlak wierp in rekentechnisch opzicht interessante moeilijkheden op. De voordrachten worden geïllustreerd met dia's. In de pauze wordt de bij de uitvoering te gebruiken apparatuur gedemonstreerd. Aan het slot bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. Alle lezers van ,,Geodesia" en andere belang stellende landmeetkundigen worden uitgeno digd aanwezig te zijn. J. F. Cock, V. v. L. E. Draisma, ing. V.M.D.R. M. Rijsdijk, V.T.A.K., F. v. Eedenstraat 8a, R'dam, tel. 010—128171 SCHIPHOL-4MSTCRDAM Luchtfoto's, getekende kaarten Fotografische overzichten en plattegronden

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 22