De toepassing van -J— nieuwe constructieëlementen bij de bouw van fotogrammetriscbe instrumenten door H. Meijer, ing., Landmeetkundig Hoofdambtenaar van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, afd. fotogrammetrie Het zijn vooral de, reeds langer bekende, elektrische en elektronische apparaten, die als nieuwe constructieëlementen bij de bouw van de fotogrammetrische instrumenten zijn toege past. Alhoewel de idee om deze apparaten te gebruiken op zich zelf ook niet nieuw is, we denken b.v. aan de elektrische coördinatograaf van Nistri, is de toepassing ervan eerst in de laatste tijd meer algemeen geworden. Enerzijds hebben de constructeurs de hiermee geboden mogelijkheden benut om de reeds be staande instrumenten te verbeteren, voorzover het de bediening aangaat, anderzijds hebben ze geheel nieuwe instrumententypes kunnen bouwen. Zo zijn, om een voorbeeld te noe men, de lastig te bereiken co- en 93-instellingen bij de stereoplanigraaf van Zeiss thans met elektromotoren uitgerust, zodat de bediening met behulp van eenvoudige, direct bereikbare schakelknoppen kan geschieden. Ook voor de bx- instelling is nu een elektromotor aange bracht, terwijl voor de Z-instelling reeds eer der elektromotoren werden toegepast. De „bediening op afstand'' maakt het moge lijk, om door een eenvoudig schakelkastje, op allerlei, anders moeilijk te bereiken plaatsen, instellingen te verrichten. Dit maakt een ge sloten opbouw van de instrumenten mogelijk. Vooral bij de nieuwe instrumenten heeft men hiervan gebruik gemaakt. Zo kan het gebeu ren dat men nu van het instrument niets an ders ziet dan een gesloten metalen kast, met aan de voorkant de oculairen en de regel- knoppen en de wielen of knoppen voor de verdere bediening. Door luiken of deuren kan men toegang tot het „instrument" krijgen om b.v. de beelden in te leggen. Het geheel heeft hierdoor aan duidelijkheid behoorlijk ingeboet, want wat moet nu een buitenstaander er wel van denken als hij alleen maar ziet, dat er luchtfoto's in „de kast" gestopt worden en dat de waarnemer, terwijl hij door kijkers het inwendige bespiedt, door wat met knoppen en wieltjes te manoeuvreren de coördinatograaf over het tekenblad dirigeert, waarbij de stift de kaart tekent. Het zachte gezoem der mo toren verhoogt daarbij nog de geheimzinnig heid in niet geringe mate. In het hieronder volgende wil ik proberen een tip van de sluier der geheimzinnigheid op te lichten. Hiervoor is het nodig eerst enige grondbeginselen, waarop de werking van en kele elektrische apparaten berust, wat nader te bekijken. Zo is er een groep van deze apparaten, die dus als nieuwe constructieëlementen dienen, die in hoofdzaak berust op de eigenschap pen van wat bekend staat als „de brug van Wheatstone". Wz Wu fig. 1 5 Wt

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 5