Ervaren cartografen VRAGEN THUISWERK B. J. H. Schilder, 40 2. Wat bedoelt men met de tegenstelling fiscaal kadaster tegenover eigendomska daster? 3. Vertel in het kort hoe de samenwerking tussen bureaus van de landmeetkundige dienst van het kadaster en de meetdienst van de Rijkswaterstaat is geregeld. 4. Wat is een appartement? Men zegt wel eens, dat er voor een in appartementen gesplitst gebouw twee kadastrale aandui dingen bestaan? Is dat juist? Motiveer Uw antwoord. p/a Prof. Evertslaan 119 Delft Telefoon 2 39 74 Ir. F. Harkink, Inleiding tot het praktisch rekenen. Derde druk. 271 blz., gebonden, met uitkomsten van de oefeningen, 9,75. P. Noordhoff 1960 Groningen. De derde druk van dit bekende boek is ge deeltelijk een fotografische reproduktie van de tweede. De gedeelten cijfervaardigheid, het afronden en afbreken van getallen, ver korte bewerkingen, interpolatie en rekenhulp middelen tot aan de behandeling van de tel machines zijn behoudens enkele kleine ver beteringen onveranderd gebleven. Het ge deelte dat daarna komt, het rekenen met een machine, heeft wel belangrijke wijzigingen ondergaan en is zelfs uitgebreid met een hoofdstuk over rekenautomaten. Het boek is nu geheel op de hoogte van deze tijd gebracht zonder dat dit gepaard is gegaan met een aanzienlijke prijsverhoging. In de ruim tien jaren die er verstreken zijn na het verschijnen van de tweede druk is er op het gebied van rekenmachines veel ver anderd. Het gebruik van elektrische tafel machines is aanzienlijk toegenomen. Versle ten en verouderde handmachines werden dik wijls niet door nieuwe handmachines maar door elektrische tafelmachines vervangen. Lang niet altijd zal dit op grond van verstan delijke overwegingen gebeurd zijn. De hoog conjunctuur heeft hier een grote invloed op. Vele grote bedrijven, levensverzekering maatschappijen, enz. beschikken over een re kenautomaat. Deze ontwikkeling ziet men af gebeeld in het verschil tussen de tweede en derde druk. Terecht heeft de auteur zijn uiteenzettin gen over het principe van het rekenen met een machine weergegeven aan de hand van de Brunsviga handrekenmachine. De hand rekenmachine geeft immers nog steeds het diepste inzicht en wie goed met deze machine kan omgaan leert in korte tijd met een elek trische machine werken. Aan de Technische Hogeschool in Delft neemt de instructie voor de Brunsviga drie volle middagen in beslag; de instructie voor de elektrische Friden, die enige tijd daarna volgt, duurt hoogstens een kwartier met niettemin goede resultaten. Voor de behandeling van de elektrische machines heeft de auteur thans de Friden- machine als voorbeeld gekozen. Een goede keus immers, deze machine benadert wat de mogelijkheden betreft zeer dicht de Bruns viga en leent zich voor vele soorten van re kenwerk. Aan het boek is een hoofdstuk toegevoegd, geschreven door Ir. H. L. van Gent, over rekenautomaten. Dit hoofdstuk is een uitste kende inleiding voor verdere studie. Men vindt er juist de dingen in waaraan de begin ner behoefte heeft. Na een algemeen over zicht over de opbouw van een rekenauto-

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 16