FOTOGRAMMETRIE 42 ,,T e 1 e f u n k e n" heeft blijkens het bericht in de V.T.R. voor dergelijk werk een minia tuurradiozender met een dito ontvanger op de markt gebracht, die wel zéér licht van gewicht zijn. Het ultrakortegolftransistorzendertje weegt 600 gram. De ontvanger (kan in de binnenzak worden meegevoerd; miniatuur luidspreker in het oor) is 8 ons zwaar. Door de apparatuur wordt een afstand van 1 a 2 km overbrugd, groot genoeg dus om b.v. door de landmeetkundige dienst bij de vele omvangrijke metingen met succes te worden qebruikt. P. S.T. Nu het congresjaar 1960 verleden tijd is geworden blijkt uit de hoeveelheid literatuur die we als „aandenken" daaruit hebben over gehouden hoezeer dit jaar ook op het ge bied van de fotogrammetrische literatuur een piekjaar genoemd kan worden. Het is dan ook onmogelijk hiervan een uitgebreid over zicht voorzien van commentaar te geven. Om in de stijl te blijven van de luchtkaartering: we willen de lezers van Geodesia hiervan een kleine-schaal opname tonen, genomen dus van grote hoogte en met een grote openings hoek. Photogrammetry in the Netherlands 1956 1960 by W. Schermerhorn Dit is het 44 bladzijden tellend nationaal rapport dat een verslag geeft van de Neder landse bijdrage in de ontwikkeling van de fotogrammetrie gedurende de jaren 1956 tot en met 1960, geschreven door Professor Schermerhorn, die ook de vroegere nationale rapporten geschreven heeft te beginnen met dat van 1934. Het bevat een overzicht van de werkzaamheden van de map-producing" organisaties, te weten de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Topografische Dienst van het Ministerie van Defensie, K.L.M.-Aerocarto N.V. Schiphol Delft, Fotogrammetrische Dienst van het Kadaster te 's-Gravenhage, Daarnaast een overzicht van de activiteiten van de wetenschappelijke instituten en oplei- dings-instituten, zoals: De Afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft, International Training Centre for Aerial Survey te Delft (I.T.C.), De Landmeetkundige Afdeling van de Land bouw Hogeschool te Wageningen. Iedereen die graag een inzicht zou willen hebben in genoemde activiteiten van de ver schillende instellingen, alsook van toegepaste methoden en gebruikte instrumenten, kunnen we de lezing van dit geschrift ten zeerste aanbevelen. (Uitgave v. d. Ned. Ver. v. Fo togrammetrie, Westvest 9, Delft). PHO TOGRAMME TRI A De lezers-abonnees van dit officieel orgaan van de Internationale Vereniging voor Foto grammetrie (S.I.P.) hebben in 1960 wel waar voor hun geld gekregen. Alleen al de „Spe cial Congress numbers A, B and C bevatten tesamen meer dan 370 pagina s tekst. Het daarin gebodene bestrijkt het totale gebied van de luchtkaartering, vanaf de foto-naviga- t i e en de opname tot en met de trian gulatie en de kaartering. De artike len zijn van auteurs die deskundig zijn op hun gebied, tenminste dat mag worden ge concludeerd uit het feit dat dit alle zogenaam de „invited papers", om zo te zeggen, ge vraagde verhandelingen zijn, die op de ver schillende commissievergaderingen als lei draad bij de discussies dienden. Het meren deel van de artikelen is in het Engels geschre ven, enkele in het Frans of Duits, met korte samenvattingen in de andere talen. Vele scri benten geven aan het slot een uitgebreide li teratuurlijst, hetgeen op zichzelf al waar devol is, althans voor die lezers die voor zich zelf een weg zoeken om hun kennis te ver breden of te verdiepen. Wij willen vol staan met hieronder een overzicht te geven van de voornaamste verhandelingen. Wel willen wij van deze gelegenheid nog gebruik maken om belanghebbenden te wijzen op het feit dat leden van de Nederlandse Vereni ging voor Fotogrammetrie, Secretariaat: Westvest 9, Delft zich voor 7,50 per jaar van geregelde toezending van Photo- grammetria kunnen verzekeren. F. L. Corten: Survey-navigation and Deter mination of Camera Orientation Ele ments. A. Pastorelli: Die Signalisierung der Fix- und Grenzpunkte im Gelande als Massnahme der Prazisions-Photogrammetrie. G. C. Brock: The Quality of the Protogra- phic Image. P. L. Baetslé: Synthèse de quelques traveux d'optique physiologique en rapport avec la photogrammétrie. A. J. van der Weele: The relative Orienta- toin of Photographs of Mountainous Terrain.

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 18