constateert dan een afwijking van het bere kende rechtlijnige verband, waaruit op een voudige wijze de hoeveelheid gas kan worden berekend. Fig. 5 geeft een voorbeeld van het resultaat van een drukproef bij een goede en bij een afgekeurde vulling; de getrokken lij nen A en B zijn geconstrueerd volgens de theorie met de aannamen „geen lucht" resp. „50 cm3 lucht", de stippen geven de waarne mingen in beide gevallen. De proef levert geen informatie over de wijze van versprei ding van de gemeten luchthoeveelheid; om dat echter bij het leggen en opnemen van de kabel de kans bestaat dat verspreide kleine luchtbellen zich verzamelen tot grote is de eis van luchtvrij-zijn steeds streng gehan teerd. 5. Het uitleggen en weer opnemen van de gevulde buis werd aanvankelijk door de Rijkswaterstaat verzorgd met behulp van een op een bak draaibaar opgestelde haspel. Sinds 1958 wordt dit onderdeel van de werk zaamheden verricht door het Rijkskabelschip „Poolster", een schip dat geheel voor het werken met kabels is ingericht. De in dit werk gespecialiseerde bemanning heeft het uitleg gen en inhieuwen van de buis onder vaak ongeveer 10 m boven de haspel is opgesteld, zal het water (tengevolge van de hydrostati sche druk) in de onder aan het vat aange sloten buis gaan stromen. De vulling van de gehele buis duurt enkele uren voor lengten van 1500 a 1800 m; voor 2200 m was reeds 12 uur nodig, terwijl voor 3200 m ruim 27 uur werd genoteerd. Na de vulling controleert men het luchtvrij- zijn door middel van een drukproef, waarbij men de inhoud van de buis onder druk brengt en de daaruit voortvloeiende volumeverande ring meet (fig. 4). Eén zijde van de buis is bij deze proef gesloten; op het andere einde is een peilglas gemonteerd, waarin door waarneming van de waterspiegel de volume verandering van de buisinhoud kan worden gemeten. Als er geen lucht in de buis aanwezig is, zal een drukverhoging resulteren in een elasti sche uitrekking van de buiswand plus een sa mendrukking van het water. Beide effecten zijn te berekenen; zij verlopen lineair met de toegepaste druk. Is er echter in de buis een gasmassa aanwezig, dan zal deze worden samengedrukt volgens de wet van B o y 1 e, zodat een extra volumeverandering optreedt welke niet lineair met de druk verloopt. Men 30 vat met water vacoscoop overstort fles eindkraan pomp ontluchtings kraan ontluchtings leiding Schema van vulling loden waterpasslang Fig. 3. manomete water peilglas eindkraan 1 eindkraan 2 gesloten drukcilinder lucht of stikstof Schema van drukproef ter controle van luchtvrijheid loden waterpasslang Fig. 4.

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 6