65 Kartografie, het mededelingenblad van de Kartografische Sectie van het Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (nr. 10) be vat o.a. een zeer lezenswaard en indringend artikel over Enige ervaringen met het samen stellen van kleurenschalen voor thematische kaarten", geschreven door de heer /anf- zen, redacteur kaarten bij de Stichting voor Bodemkartering te Bennekom. Deze kaarten hebben o.a. betrekking op ruilverkavelings objecten of stadsuitbreiding op een schaal van doorgaans 1 10.000, waarop in het al gemeen het aangeven van gekleurde vlakken gewenst is. Schrijver gaat aan de hand van proeven de mogelijkheden na, die goedgeko zen kleurenschalen bieden bij het drukken van dergelijke speciale kaarten. P. S. T. In de Allgemeine Vermessungs- Nachrichten van november 1960 schonk Berthold Erxleben uit Bremen aandacht aan het referaat van Mr. Ir. S. M. Meelker, directeur van het Nederlandse Ka daster, over „Aufbau und soziale Bedeutung des niederlandischen Katasters". De heer Meelker hield deze voordracht ter gelegenheid van de 45e Duitse Geodetendag 1960 te Bremen. De eindindruk van de Bre mer landmeter was, dat menige parallel met het Duitse Kadaster te trekken valt, ook t.a.v. de problemen die Nederland als ,,Agrarland an der Meeresküste" op te lossen heeft. Voor de Duitser was het een bijzonder heid, te horen dat Kadaster en Grondboek wezen in Nederland niet gescheiden zijn en dat in tegenstelling met Duitsland de openbare registers geen ,,Oeffentlicher Glaube" ten deel valt. Schrijver laat dadelijk de opmerking volgen, dat dit evenals het in Nederland aanwezige Negative System" (keine Prüfungspflicht der Behörde) geen bijzondere moeilijkheden meebracht. ,,Dazu mag besonders die Einstellung der Niederlan- der, deren ein ausgesprochenes Rechtsemp- finden in Fragen der Eigentumsrechte am Grund und Boden eigen ist, beigetragen haben." Aldus de Bremer Erxleben. De rede van de directeur van het Neder landse Kadaster werd ook in „Der Fluchtstab" (nov./dec. 1960), het Or gaan van het VDV, geprezen als een voort zetting van de goede traditie der „Geodaten- tage", in de voordrachtenreeks ook te doen kennismaken met wat in de nabuurlanden op dit gebied gebeurt. P. S. T. Allgemeine Vermessungs- Nachrichten (dec. 1960). In de afgelopen jaren werden in steeds ster ker mate bij de landmeetkundige diensten in West-Duitsland automatische rekeninstalla- ties gebruikt. Deze ontwikkeling is vooral te onderkennen bij de Duitse ruilverkavelings bureaus, waar ten behoeve van het Meer jarenplan zeer grote oppervlakten per jaar moeten worden behandeld en waar door allerlei oorzaken de mechanisatie en automati sering van vele onderdelen van het werk in de hand is gewerkt. Over de automatisering van een zeer belangrijk onderdeel van de ruilverkavelingsarbeid, nl. de oppervlakte berekening, schreef Dr.-Ing. R. Kersting uit Mainz in de A.V.N, van dec. 1.1. een belang rijk artikel. Uitgaande van een fotogramme- trisch verkregen werkplan wordt m.n. in Rheinland-Pfalz deze oppervlakteberekening uitgevoerd met de magneettrommelreken- automaat I.B.M. 650 in verbinding met mag neetbandjes, waarop in de gewenste volgorde de perceelhoekpunten met hun coördinaten zijn verzameld. Hoe snel dit ,,op de band zetten" van uit de ponskaarten gebeurt, blijkt uit de mededeling van de schrijver: in blok ken van 500 punten worden de gegevens er van met een snelheid van 12.000 ponskaarten per uur verwerkt. In het genoemde land ge beurt dit in het rekencentrum van de Deut sche Bau- und Bodenbank te Mainz, dat ook de verdere berekeningen uitvoert, berekenin gen die op het volgende betrekking hebben: grootte van de totale ruilverkaveling, van de blokken, wegen, waterlopen, blokdelen, lengten der zijden tussen de punten, groot ten van de blokdelen tussen opeenvolgende

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 17