BERICHTEN N.G. schrijver, prof. Heinz Wittke, vermeldt hierin verscheidene bijzonderheden over de bouw en inrichting van de FN Al en FN A2. Vooral wordt hier aandacht geschonken aan de oplossing, welke Fennel vond voor de automatische horizontaalstelling van de vi zierlijn. Met enige tekeningen wordt de wer king van deze Fennel-Kompensator verdui delijkt. Standaardafwijking voor de A2 2 mm per kilometer, voor die met voorzetcom- pensator 0,5 mm. In hetzelfde nummer van de V.T.R. wordt de aandacht gevestigd op de „Koördimat", een automatische coördinatograaf van Zeiss- München. Met dit instrument is het mogelijk de vol-automatische kaartering te verkrijgen van percelen, waarvan de rechthoekige coör dinaten bekend zijn. Door het rationaliseren van de meetmethoden ook bij de kadastrale dienst is het m.n. voor het Kadaster ook mo gelijk op zeer snelle wijze een nieuwe kaart te verkrijgen; het bijblad (de moederkaart) wordt geheel automatisch met behulp van ponskaarten gekaarteerd. Het is mogelijk me de automatisch elk grenspunt van een bijbe horend gedrukt nummer en een merk te voor zien, waardoor de uiteindelijke afwerking van de tekening kan worden bespoedigd. Bij een gemiddelde puntsafstand van 5 cm is het mo gelijk zes punten per minuut te kaarteren met een nauwkeurigheid van 0,1 mm. Door een voudige wisseling van tandraderen is het mogelijk, in 14 verschillende schalen te kaar teren. P. S. T. Regionale bijeenkomst Rotterdam De Rotterdamse bijeenkomst op de avond van 31 januari j.l. is voor velen een verrassing geworden. In de eerste plaats waren verrast, om niet te zeggen: overvallen, de organisatoren van deze vergadering. Omdat ze nooit hebben durven hopen dat de opkomst zó groot zou worden. 165 personen hebben de presentielijst gete kend. maar er moeten veel meer dan 200 stoe len bezet zijn geweest die avond in de cantine van het oude stadstimmerhuiszodat er meer dingen enigermate uit de hand liepen dan alleen tekenen van de presentielijst. Bij voorbeeld de koffievoorziening. Vervolgens moet het een verrassing geweest zijn voor de sprekers-explicateurs. Het was duidelijk dat zij niet gerekend hadden op zo'n eivolle zaal die zonder microfoon niet wel te .bespreken" was, terwijl vele beelden die op het scherm geprojecteerd werden alleen maar leesbaar waren voor het kleinste deel, de voorste helft van het gezelschap. Wat men achteraan tekort kwam werd weer goedge- van en ui t bet maakt door de koffie die daar te krijgen was. Tenslotte moet dit overvloedig collegiaal con tact voor de bezoekers een verrassing, een bijzonder prettige verrassing, geweest zijn. Zoiets kwam in ons vak nog niet voor. Niet alleen dat men uit alle windstreken, tussen West-Brabant en Amsterdam, hier naar toe was gekomen, maar alle categorieën waren vertegenwoordigd, te weten de mannen van het Kadaster, die van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (inclusief het Hoofd van die Dienst met een aantal staf-functio narissen), die van de gemeentelijke landmeet kundige Diensten, van particuliere landmeet kundige bureaus, van de Topografische Dienst te Delft. Kortom daar was letterlijk alles aanwezig uit het landmeetkundig en cartografisch bedrijf, buitendienst en binnen dienst. Rotterdam heeft pas goed bewezen hoezeer het Stichtingsbestuur van het N.G.L. met zijn initiatieven bezig is in de roos te schieten. Ieder zal het inconvenient dat het onverwach te en onvermoede van deze opkomst hier en daar opleverde gaarne op de koop toe nemen. 67

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 19