Natuurlijk moet een groot deel van deze be langstelling op rekening gezet worden van het onderwerp van deze avond: het landmeet kundig werk voor de Metro-werken te Rot terdam. Dit werd, gelijk aangekondigd, ingeleid door de drie collega's Entrop, Griep en Van Breen. Achtereenvolgens gaven zij een uiteenzetting van de opzet, het rekenwerk en het terrein- werk. Onze Rotterdamse collega's hebben heel wat problemen op te lossen bij dit werk. Het is onmogelijk in een kort verslag daarop in te gaan op een zodanige wijze dat de lezer er een idee van krijgt. Gelukkig kunnen we te zijner tijd hierover wel een artikel in Geodesia verwachten. Er is ons duidelijk geworden hoezeer onze Rotterdamse collega's, onder leiding van het Hoofd van de Gemeentelijke Landmeetkun dige Dienst, Ir. R. J. Rienks (hier ook aan wezig), voor hoofd en hand volop werk heb ben dat niet eenvoudig is, maar dat de geest levend houdt, omdat het vraagt naar het experiment, naar improvisatie en vindingrijkheid. Wij wensen hen alle succes toe en hopen er meer van te horen. Een woord van dank aan Ir. Rienks voor de medewerking tot het welslagen van deze avond en de genoten gastvrijheid is hier wel op zijn plaats. Dr. Regionale bijeenkomst te Arnbem Onder verwijzing naar bovenstaand verslag van de bijeenkomst te Rotterdam verheugt het ons de collega's uit Arnhem en omgeving te kunnen mededelen, dat de heren WM. van Breen, J. F. Entrop en W. J. Griep zich be reid hebben verklaard op donderdag 13 april a.s. naar Arnhem te komen om ook ons iets te vertellen over: De Landmeetkundige werk zaamheden in verband met de Rotterdamse Metro. De voordrachten worden weer gehouden in de gehoorzaal van de Hogere- en Middelbare Bosbouw- en Cultuurtechnische School van de Nederlandsche Heidemaatschappij, Huize Sonsbeek te Arnhem. Aanvang 19.45 uur. Lezers van „Geodesia" en andere belangstel lenden zijn van harte welkom. T. Schoffelmeer, V.T.A.K. E. Schrikkema Ing., V.M.D.R. M. L. Veen Ing., V.v.L. CONCENTRATIE IN HET DUITSE INGENIEURSWEZEN Misschien mede door de Europese integratie, straks op nagenoeg alle gebieden wanneer de Europese Economische Gemeenschap volle dig een feit zal zijn geworden, voltrekt zich in West-Duitsland een sterke concentratie in het ingenieurswezen. Een machtige orga nisatie van Duitse ingenieurs heeft zich ge formeerd tot een „Zentralverband Berufs- standischer Ingenieurvereinedie vooral tot taak zal hebben „de vertegenwoordiging van de aangesloten leden bij de vaststelling van een ingenieursregister en de daaraan verbon den afgifte van inschrijvingsbewijzen". Sa menbundeling vond plaats van de bonden van ingenieurs (te vergelijken met H.T. S.-ers) op het terrein van de bouwkunde, spoorwegen, postwezen, landmeetkunde, wa terbouw e.d. en van ongeveer twintig ver enigingen van afgestudeerden aan de inge nieursscholen. Secretaris van het overkoepe lende verbond is coll. Gerhard Eigenbrod van het Verband Deutscher Vermessungsinge- nieure uit Dusseldorp. (Publikatie in Der Fluchstab van dec. 1960.) P. S. T. INTENSIEF GEBRUIK VAN VAK TIJDSCHRIFTEN IN AMERIKA EN RUSLAND Volgens de Amerikaanse onderzoeker Dr. Nash wordt in Moskou een staatsdienst in stand gehouden, waaraan 50.000 Russen ver bonden zijn die zich bezig houden met het vertalen en ordenen van wetenschappelijke berichten op allerlei gebied uit de gehele wereld. Publikaties uit 95 landen in 65 ver schillende talen worden met een dagelijkse stroom van tussen de 2500 en 3000 technische berichten er in het Russisch vertaald, door wetenschappelijke medewerkers geschift en door bibliothecarissen geordend. Hierdoor verkrijgt men in de Sovjet-Unie een enorm uitgebreid inzicht in wat elders ter wereld op een bepaald gebied is gepubliceerd. Volgens Dr. Nash worden in technische tijd schriften jaarlijks 60.000.000 bladzijden met specifiek wetenschappelijke berichten gepu bliceerd. De helft er van verschijnt in het 68

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 20