Engels, 16 in het Russisch, 12% in het Duits, 10 in de Japanse taal. Omstreeks 7 der wetenschapsmensen uit de U.S.A. kennen Russisch: 70 der Russische geleer den beheersen de Engelse taal. Dat ook de inhoud van Geodesia en van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde in Moskou wordt vertaald, lijdt geen twijfel. P. S. T. Uit de Westdeutsche Allgemeine Zeitung van 24 oktober 1960 knipte H. Ebbing voor ,,Der Fluchtstab" het volgende bericht: De meter, in de wandeling genoemd als het veertigmiljoenste deel van de aardomtrek, heeft een nieuwe, nauwkeuriger definitie ver kregen. De algemene vergadering der Inter nationale Conventie voor Maten en Gewich ten van Parijs heeft thans voor onze een- heidsmaat de waarde van 1 650 763,73 golf lengte van de oranje-rode straal van het tot lichten gebrachte edelgas Krypton 86 vast gesteld. Ook de seconde kreeg een nauwkeu riger waardebepaling: het 31 556 925,974ste deel van het zonnejaar 1900. P. S. T. SATELLIET HELPT LANDMETERS In de „Main-Echo" las A. Konkolewski over de hulp, welke een Amerikaanse Vanguard- satelliet geodeten bood bij de plaatsbepaling van slecht-toegankelijke gebieden. Hoewel een aardsatelliet met extreme snelheid om onze planeet cirkelt, kan hij als een vast punt gebruikt worden. Waarnemingstroepen wer den door de Amerikanen naar talrijke eilan dengroepen in de Stille-Oceaan gezonden, welke (de waarnemers dan) op een tevoren nauwkeurig bepaald tijdstip (in microsecon den) de hoogte van de satelliet maten. De positie op dat bepaalde ogenblik van deze kunstmaan kon op het Amerikaanse conti nent door de waarnemingsstations aldaar zeer nauwkeurig worden berekend. Zo ver kreeg men talrijke gegevens, waaruit de juiste plaats van de betrokken eilanden kon worden bepaald. De verschillen met de vroegere (niet zo nauwkeurige) gegevens waren niet onbe langrijk. T.a.v. de eilanden Goeam en Wake en de „Kuadjelingroep" in de Stille Oceaan werden kaartfouten van tot 2 kilometer waar genomen. De nieuwe methode brengt volgens het krantenbericht de standaardafwijking terug tot ten hoogste tien meter. P. S. T. 69 NIEUWE AANVRAGE VOOR RUILVERKAVELING De gemeente Kockengen in Utrecht heeft ruilverkaveling aangevraagd van een complex, „Portengen", gelegen onder Kockengen en Breukelen ter grootte van ca 490 ha. In Zuidholland is ruilverkaveling aangevraagd van „Grijsoord", gelegen onder de gemeente Oude Tongen en ca 890 ha groot. Ook Drente laat zich niet onbetuigd. Het waterschap De Oude Vaart vroeg ruilver kaveling aan van de „Lakensweiden" onder de gemeente Havelte, groot ca 300 ha en het Genootschap ter bevordering van de Landbouw in Drente diende een aanvraag in tot ruilverkaveling van „Langelo" onder de gemeente Norg, ter grootte van 100 ha. HET NIEUWE GEWAAD Het is de lezer natuurlijk niet ontgaan dat er voor de nieuwe jaargang aan het jasje van Geodesia méér veranderd is dan alleen maar het kleurtje. Met behoud van de oorspron kelijke opzet zijn er een aantal storende schoonheidsfoutjes verwijderd. Het geheel is opnieuw getekend door één man om een meer egaal geheel te krijgen. Rondom het centrum liggen zes verschillen de kaart-typen gegroepeerd. Van links boven. rechtsomgaand treft U achtereenvol gens aan: 1. Verkleinde reproduktie van een zoge naamde grondkaart, 1 1000, met uitge zette weg-assen en grenzen. (Meetk. Dienst Rijkswaterstaat.) 2. Verkleinde reproduktie van een stad- kaartering 1 200 (gem. Amsterdam, om geving Begijnhof). 3. Kadastrale kaart 1 1000. 4. Technische kaart 1 2500 van kunstwer ken (Hansweert, Meetk. Dienst Rijks waterstaat). 5. Hoogtelijnenkaart t.b.v. exploratiedoel einden, overzees gebied. Hoogte-interval- cijfers geven tientallen meters aan. 6. Topografische kaart van Nederland 1 10000 (Topografische Dienst). De vervanging van het „instrument" zal door velen als een vooruitgang aangemerkt wor den. Moge in deze vernieuwing gesymboliseerd zijn, datgene wat wij met Geodesia en N.G.L. beogen: door samenwerking beter vakmanschap. de Redaktie

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 21