KARTOGRAFIE (V) Uit de geschiedenis der do or W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Wij naderen nu tot de periode, waarin de Ruysch-kaarten, de Stobniczakaart, de Schö- ner-globes, de ovaalkaart van Simon Gry- naeus en vele andere bekende scheppingen in het beeld komen. Vanaf deze tijd begint de kaart reeds een machtig instrument te worden bij de uitwisse ling van aardrijkskundige ervaringen, is bijna evenveel waard als het geschreven woord. Natuurlijk kunnen kaarten alleen ons geen juist beeld geven van de algemene ontwik keling uit die tijden. Een prior of abt van het Karthuizerklooster te Freiburg, George Reisch, kwam in 1503 met zijn wereldkaart. Deze was vergezeld van een soort algemene handleiding, de Margarita Philosophica, die reeds ca. 1496 gereed was. Waarschijnlijk is de kaart van Reisch de eer ste in deze periode, waar men weer de me thode van Ptolemaeus volgde. Reisch heeft de kaart „afgesneden bij de Arctische cirkel en op de 25e parallel zuid van de evenaar." Van de reizen van Marco Polo en van de ont dekking van America is niets te vinden. De eerste kaart waarop Columbus' ontdekking voorkomt, is die van onze landgenoot Johan nes Ruysch in de uitgaven van Ptolemaeus- kaarten in 1508 te Rome gedrukt. Het in ons overzicht opgenomen gedeelte van de wereld kaart van deze competente aardrijkskundige is zeker heel belangwekkend. De lange titel is een teken des tijds (Universalior cogniti orbis Tabula ex recentibus confecta observationibus kaart van de bekende wereld, samengesteld uit recente waarnemingen). Het is een aan hangsel van de Ptolemaeus-uitgaven, voorzien van een door Marcus Beneventanus geschre ven commentaar „Orbis novo descriptio' De basis was ongetwijfeld een zuivere Lusitano- kaart, lijkende op die van Cantino en Canerio. Ruysch zegt, dat hij voer van Z.-Engeland tot 53° N.breedte en dat hij op deze breedte-pa rallel zeilde tot aan de oostelijke kusten. Hij gebruikte kaarten van Portugese oorsprong. New-Foundland beschouwde hij als de „ex treme eastern border of Asia". Hij meende, dat van Cape Race (of Capo de Portogesi) (zie boven links op de kaart van Ruysch) de kust nog 30 graden recht naar het zuiden liep zonder onderbreking, alwaar hij zich het ko ningrijk Gog en Magog en Cathay (China) voorstelde. De ontwerper duidt Groenland, zowel als La brador en New-Foundland, nog aan als delen van Oost-Azië. Ook anderen waren die me ning trouwens toegedaan. Van zijn kaart vindt men nergens een kopie. In de literatuur van de eerste helft der 16e eeuw wordt zijn schepping alleen enkele malen genoemd. Op de plaats van de Terra sancte crucis of Nieuwe Wereld staan verschillende mede delingen over dit gebied. Verteld wordt, dat de bewoners naakt lopen en zich sieren met gekleurde veren, dat ze leven in gemeen schapsverband, zonder enige godsdienst, zon der koning, dat ze voortdurend onderling oor log voeren, dat het vlees van gevangenen wordt gegeten, het klimaat er prettig is, de 84

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 10