87 wel niet genoemd, toch afgebeeld. Deze globe is een bewijs te meer voor de zeer langzame ontwikkeling van de kartografie door de eeuwen heen. De belangrijke kaarten beginnen nu in groter getale te verschijnen. In 1511 bracht Bernhard Sylvanus in de Ptolemaeus-uitgave de eerste kaart in hartvorm. Amerika noemt ook hij „het land van het heilige kruis". Zijn kaart is de eerste in twee kleuren gedrukte. En Joannes de Stobnicza, een Pool, gaf ons in 1512 zijn kaart van het westelijk halfrond, misschien een eerste goedgekeurde proeve om de bolvormige oppervlakte nauwkeurig op een vlakke kaart te brengen. Na de Stobnicza wordt het mode de wereld voor te stellen op twee halfronden. Door opvolgende kaarten makers is deze methode telkens weer als nieuw gevonden voorgesteld. Zij kenden dus óf deze voorgaande projecten niet óf ze eisten voor zichzelf de primeur op! In de inleiding op zijn werk zegt Stobnicza, dat hij met zorg aantekeningen had gemaakt van die delen, welke aan Ptolemaeus en an dere schrijvers onbekend waren, delen, die door Americus Vespucius en zijn tijdgenoten waren gevonden of gepubliceerd. Zijn voor naamste doel was het nieuwe land in juiste positie af te beelden en dit in overeenstem ming te brengen met de andere delen van de globe. Ook deze kaart, een houtsnede, is abrupt afgesneden en wel op de 70e graad N. breedte. Hij is grotendeels gekopieerd van een bijkaart bij de grote Waldseemüller-kaart van 1507. Columbus dacht nog het vasteland van Azië te hebben bereikt. Zes jaar na zijn dood kwam deze Stobnicza-schepping; de ma ker had een beter inzicht dan Toscanelli en Columbus. Stobnicza geeft ook de Pacific vrij wel juist weer, hoewel eerst een jaar later Vasco Nunes de Balboa deze oceaan „ont dekte"! Intussen is ook dit document een treffende illustratie van de langzame voor uitgang op aardrijkskundig terrein. De kaart is opgenomen in „introductio Ptole- mai Cosmographiae", die in 1512 te Krakau voor het eerst werd uitgegeven. Het waren de eerste gedrukte kaarten in Polen. Eerst 200 jaar later zou de projectie van een wereldkaart naar deze wetenschappelijke me thode algemeen gebruikelijk worden. SEptemtrhT ov BOflEAS HAREANTJPODES rrmtOGNlTVM Wereldkaart van de Santarem (1522).

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 13