Naar aanleiding van een tentoonstelling 91 Ergernisontevredenheid en gemak zucht zijn vaak startbanen voor goede ideeën." (Februari-motto rijkskalender) Het was op uitnodiging van Ahrend-Globe te Hilversum dat ik mij begaf naar de Brabantse hogeschoolstad Tilburg voor het bezoeken van een tentoonstelling op het gebied van pons kaarten-systemen, planborden, boekhoudma chines en archiefsystemen. De reis vanuit Eindhoven was kort en het kwam wellicht mede daardoor dat het ge- exposeerde een wereld demonstreerde die wel zeer ver verwijderd leek van die welke ik zo juist had verlaten. Er was blijkbaar slechts één gedachte, die de basis vormde van al dit nieuwe: efficiency, of hoe kan ik met de minste moeite het meest be reiken. In dit verband is het hierboven geciteerde motto interessant en een filosofische beschou wing van deze uitspraak levert enkele belang rijke conclusies op. Allereerst erkent de over heid zonder meer dat er sprake is in de dienst van ergernis en ontevredenheid en ze gaat daarmee niet alleen akkoord, maar nodigt zelfs uit dit kenbaar te maken. Zelfs gemakzucht wordt gewaardeerd, en terecht, want de vol ijverige heeft geen behoefte aan een kortere weg. Ik geloof dat deze houding een winst punt is, omdat zij rekening houdt met de wer ker als mens. Het is nog niet zo lang geleden dat het lanceren van ideeën door een van onze diensten werd genegeerd. Een winstpunt dus, omdat ook de overheid heeft begrepen dat het inzenden van ideeën een uitlaatklep en een klankbodem kan zijn. Anderzijds kan het be drijf, de dienst niet werken zonder ideeën. Ook hier is stilstand achteruitgang: een zaak die zich van de evolutie van zijn omgeving niets aantrekt, ontdekt op zeker ogenblik dat hij niet meer mee kan. Er zijn diensten, die op dat gebied al te lang op een eiland leefden, helaas met alle gevol gen van dien. In principe vertellen goede ideeën ons van nieuwe efficiency-methoden, die er op gericht zijn de bewegingen te ver eenvoudigen om daardoor de produktie te verhogen. Er is tegen het systeem gewaar schuwd en ik meen zeer terecht. Een te ver doorgevoerde methode schakelt de mens uit: de robot neemt zijn plaats in. Maar tussen de kadastrale leggers en staten 75 en de robot ligt op dit moment precies 130 jaren en ik meen dat de expositie van Ahrend-Globe een interessante tussenfase is, waaraan we niet onverschillig kunnen voorbijgaan, omdat zij ons iets te vertellen heeft over werkmethoden van deze tijd. iBiiiiiiiii^jiri^pjpiwj iimim j;_ i| J i Jiijiiinniiii mmiiiiii pi iii Fig. 1. Gaatjesplanbord Moderne werkmethoden, die via planning, voortgangscontrole een statistisch beeld te voorschijn roepen over de stand van de werk zaamheden. Op deze tentoonstelling zag men talrijke voorbeelden van toegepaste planbor den in velerlei uitvoering, zoals sleuvenborden, gaatjesborden en borden met tassen voor op drachtbonnen, waarmee van geplande objec ten en hun ontwikkelingsgang een volledig overzicht werd gegeven. Zeer interessant was het om van nabij kennis

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 17