92 te maken met de mogelijkheden van het hand- ponskaarten-systeem. Deze kaarten zijn se- lecteerbaar naar elk willekeurig aantal ge zichtspunten tegelijk. Alle gegevens, die op deze kaarten voorkomen, komen door enkele eenvoudige handelingen, nl. door het insteken van één of meer naalden, beschikbaar, gese lecteerd naar de behoefte van het ogenblik, zonder dat de kaarten in een bepaalde volg orde moeten worden bewaard. Dit laatste lijkt me erg belangrijk, omdat dit niet alleen werk- besparend is, maar het aantal fouten vermin dert. Fig. 2. Handponskaartensystecm Werkopdrachten als ponskaarten uitgevoerd roepen met één naald b.v. alle opdrachten, die door één persoon worden behandeld, te voor schijn, met twee naalden alle opdachten van deze van een bepaalde gemeente. Met drie naalden vallen alle kaarten er uit die betrek king hebben op genoemde opdrachten, maar alleen voorzover ze geheel voltooid zijn, enz. De variaties zijn legio. En ik dacht aan de mo gelijkheid om ponskaarten te vervaardigen, waarop alle gegevens over een kadastraal per ceel door de landmeetkundige bureaudienst worden genoteerd en doorgegeven aan de boekhouding. Zou dit niet de staat 75 en de legger overbodig kunnen maken? En vooral: eindelijk zou het buitendienstpersoneel (bij het kadaster) niet langer een amfibie zijn, maar een volledige meettaak kunnen vervullen, een taak, die thans in de meeste gevallen de helft van de tijd eist aan administratief werk. Inmiddels wordt er van kadastrale zijde reeds veel belangstelling getoond voor de mogelijk heden met ponskaarten, met name voor de toe passing bij de uitvoering van ruilverkavelingen is men al in een gevorderd stadium. In de Memorie van Antwoord heeft de Minister tenminste verklaard dat kan worden verwacht, dat binnen afzienbare tijd dit systeem alge meen toepassing zal vinden. Via ponskaartenmeubels en boekhoudmachi nes ging het naar het nieuwe archiefsysteem door Ahrend-Globe genoemd ARCHI VE- TRO, waarbij geen gebruik meer wordt ge maakt van legborden of tussenwanden, maar van een hangende mappenhouder. Ik moet zeggen: inplaats van portefeuilles met bandjes (2 bandjes los 2 bandjes vast) een grote verbetering zo het lijkt, met eigenschappen zo als: gemakkelijk bereikbaar en overzichtelijk. Fig. 3. Archiefsysteem Archi Vetro Al met al een tentoonstelling die een belang wekkende fase vertegenwoordigt in de ont wikkeling tot een moderne administratieve or- qanisatie. G. A. B. FRINKING

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 18