LtetatuFLtavetjiclit 731 +5411,19 9970,24 732 +5796,93 9811,25 733 +5782,29 —10158,37 734 +5562,88 —10280,64 97 De cirkelboog raakt de as van de nieuwe weg in punt 14, de as van de oude weg (breed 15 m) in punt 15. Gegeven coördinaten: Gevraagd: de straal van de cirkelboog en de coördinaten van de raakpunten 14 en 15. Opgave 2. Tijd: 1J+ uur Bereken de grootten van de percelen 1081 en 1082 als EF GF. De coördinaten van de VP's zijn: VP 16 36,45 +86,29 VP 28 +191,17 +17,68 VP 29 +104,96 —96,15 Vermess ungstechnik Oost-Duits- land), januari 1961. E. Pohlen van de Hydro grafische Dienst der D.D.R. te Rostock, schreef een artikel over de spelling van vreem de namen in de Duitse zeekaarten. Hij stipt hierin de moeilijkheden aan die men ontmoet bij de „vertaling" uit de niet-latijnse schrift tekens en vertelt over de regels die hieromtrent in de D.D.R. gangbaar zijn. Een literatuurlijst completeert de zeer lezenswaardige bijdrage. O. Weibrecht e.a. van Zeiss-Jena gaven een verslag van de tentoonstelling van fotogram- metrische instrumenten tijdens het 9e Inter nationale Congres voor Fotogrammetrie te Londen, een overzicht dat door vele foto's is verlucht. P. S. T. Ve rmess ungstechnik, febr. 1961, dat thans wordt uitgegeven door het „Verlag für Bauwesen te Berlijn (een communistisch staatsbedrijf), bevat als hoofdartikel een stuk van landmeter Zimmermann uit Schwerin over „Die Aufgabe des Vermessungs- und Kartenwesens bei der Durchführung der Flurneuordnung". De auteur laat hierin geen twijfel aan de bedoelingen die men aan de andere kant van het IJzeren Gordijn heeft bij de uitvoering van de ruilverkaveling. Uiter aard wordt ook in Oost-Duitsland de econo mische bedrijfsvoering gediend door samen voeging van percelen, betere kavelindeling, betere ontwatering en een goed doordacht wegenplan. De „Neuordnung der Flur" be doelt daar echter de samenvoeging van aparte bedrijven tot „Produktionsgenossenschaften". Wel blijven de eigendoms-, gemeente- en be- stuursgrenzen onveranderd bestaan, doch voor de rest wordt uitsluitend bekeken of het nuttig effect op enigerlei wijze kan worden vergroot. Langs door de Duitse Academie voor de Landbouw uitgedokterde richtlijnen wordt gewerkt naar een zo snel mogelijke ontwikkeling van een door de communisten voorgestane produktiewijze in de landbouw sector. De ruilverkaveling (van ruil komt hier uiteraard niets meer) tracht men in twee fasen door te voeren. De eerste fase wil samenvoe ging van percelen tot één gemeenschappelijk grootbedrijf, ter verhoging van de produktie. De tweede fase beoogt de uiteindelijke door voering van eigenlijke „Flurneuordnung", de ruilverkaveling nieuwe stijl, waarbij een ge heel nieuwe blokindeling ontstaat. De werk zaamheid van de landmeetkundige in de twee de fase 15 a 20 jaren durend) wordt door de auteur hoog aangeslagen. Sterker nog dan in het voorgaande komt het verschil in uitgangspunt tussen „Oost" en „West" tot uiting in het artikel „Das Vermes- sungswesen bei der Flurneuordnung in der sozialistischen Landern", van de hand van ir. J. Schone van de Technische Hochschule te Dresden. Achtereenvolgens wordt hier de her verkaveling in Polen, de collectivisatie en her indeling van de landbouwgronden in Tsjecho- Slowakije en het landmeetkundig werk bij de Bulgaarse landbouwcoöperaties ter sprake ge bracht. (In Polen is nog particuliere land bouwgrond, maar in Bulgarije is sedert 1945

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 23